Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Pokud to epidemiologická situace dovolí, bude naše hvězdárna o letních prázdninách znovu patřit nejmladším zájemcům o astronomii. „Pro děti uspořádáme pobytový tábor, který proběhne od 9. do 18. července, a tábor příměstský od 9 do 13. srpna. Při velkém zájmu připravíme i druhý turnus příměstského tábora od 23. do 27. srpna,“ informuje odborný pracovník hvězdárny a každoroční táborový vedoucí Radek Kraus.
O téměř dvacet stupňů se za posledních 48 hodin zvedla teplota ve Valašském Meziříčí. „Dnes ráno jsme naměřili +1,7 °C, přitom v pondělí v téže době to bylo -18,2 °C,“ informuje odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený, jenž údaje z místní stanice Českého hydrometeorologického ústavu dlouhodobě sleduje. „Obleva nastala už v úterý odpoledne. Ve 14:40 hodin jsme zaznamenali +1,3 °C,“ doplňuje Zelený.
Už dlouho nebylo ve Valašském Meziříčí tak mrazivo, jako dnes ráno. Stanice Českého hydrometeorologického ústavu v areálu naší hvězdárny naměřila hodnotu -18,2 °C. Při zemi byl mráz ještě třeskutější – v neděli večer dosáhl -23,4 °C. V centru pozornosti byla rovněž výška sněhové pokrývky, která činí 15 centimetrů, a množství vody v ní obsažené.
Neuplyne rok, aby se v astronomii neodehrálo něco zajímavého nebo výjimečného. Jaký byl z tohoto pohledu rok 2020, připomene odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer ve své přednášce, která proběhne ve středu 20. ledna v 18:00 hodin. Kvůli pokračujícím protiepidemickým opatřením ji zájemci budou moci sledovat on-line na YouTube prostřednictvím kanálu HVM-Edu.
Jaký byl rok 2020, nazíraný přes výsledky meteorologických měření v naší hvězdárně? „Byl pátý nejteplejší a druhý nejdeštivější od zahájení provozu zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu v roce 1957,“ odpovídá odborný pracovník Petr Zelený. Naproti tomu se uplynulý rok obešel bez krátkodobých teplotních i srážkových extrémů.
Geologický průzkum dnes proběhl na místě budoucího Výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé v areálu naší hvězdárny. Jeho cílem bylo ověřit charakter a únosnost podloží, aby projektant a statik navrhli odpovídající základy stavby. V místech, kde má centrum stát, geologové vyznačili tři sondy, které poté vyhloubila pojízdná vrtná souprava.
Bude rok 2021 na zajímavé astronomické úkazy bohatý, nebo naopak? „Z hlediska jevů, které zajímají širokou veřejnost, bude příští rok spíše průměrný, možná až podprůměrný,“ tvrdí odborný pracovník naší hvězdárny Jiří Srba. Hlavní událostí, kterou lidé budou moci sledovat také ve hvězdárně, bude částečné zatmění Slunce. Mediálně sledovanou, avšak z pohledu astronomů nijak výraznou událostí bude takzvaný superúplněk Měsíce.
Astronom vyprávěl školákům v nezvyklém prostředí. Mongolská jurta na zahradě zdejší Základní školy Žerotínova byla dnes dějištěm astronomického programu. Odborný pracovník naší hvězdárny tady pro děti ze školní družiny uspořádal přednášku o Sluneční soustavě.
Očekávání valašského astronoma se naplnilo. Další pozorovatelé potvrdili existenci „jeho“ dvojhvězdy. Významný objev, který letos 24. listopadu učinil Petr Zelený z naší hvězdárny za asistence kolegů Jiřího Srby a Ladislava Šmelcera, se podařilo ověřit. Tři týdny poté, co z výsledků pozorování zákrytu hvězdy TYC 2392-01288-1 planetkou Emma zjistil, že se jedná o dvojhvězdu, jeho poznatek potvrdili další astronomové v zahraničí.
Vzácný matematicko-filozofický spis nebo návod na řízení kosmické rakety. I takové skvosty ukrývá hvězdárenská knihovna. Obsahuje na 8 tisíc knih a další stovky časopisů a sborníků. Netýkají se jen astronomie, ale také ostatních přírodních věd, dokonce i filozofie.