Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. zahájila svoji službu veřejnosti před více než 50 roky – na podzim roku 1955. Za toto období uspořádala více než 36 000 akcí pro 975 000 návštěvníků. Patří mezi hvězdárny s bohatou činností – řadí se hned za velké hvězdárny a planetária, jako je Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice a Hradec Králové. Máme připraveny programy jak pro individuální návštěvníky, tak i pro rodiny či organizované skupiny. Programy jsou přizpůsobeny věku návštěvníků: od mateřských školek až po seniory.
Kromě programu si mohou návštěvníci prohlédnout ve vstupní hale umístěný model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. Průběžně obnovovaná obrazová výzdoba je kromě prostorné vstupní haly umístěna také v přednáškovém sále a v centrální kopuli hvězdárny, kde se konají večerní programy u dalekohledu. Po obvodu kopule je navíc vyobrazeno 13 zvířetníkových souhvězdí, v nichž jsou průběžně rozmísťovány fotografie Slunce a planet na magnetických fóliích v polohách, představujících skutečné polohy těles na obloze pro daný okamžik.
Před vchodem do hlavní budovy hvězdárny byl umístěn panel, představující tzv. analemu. Jedná se o diagram, znázorňující různé výšky Slunce nad obzorem během roku a popisující fakt, že ne vždy je Slunce nejvýše nad obzorem přesně v poledne.
V areálu hvězdárny (na zahradě) byl pro demonstrační a výukové účely instalován model místního poledníku. Jeho účelem je vysvětlení souřadnicových systémů na Zemi a na obloze. Současně je na modelu znázorněna poloha význačných směrů na obloze – rotační osy, směru k nebeskému rovníku a nadhlavníku. Umožňuje demonstraci denního pohybu těles po nebeské sféře (zdánlivý pohyb způsobený rotací Země) a změny výšky Slunce nad obzorem v průběhu roku.
K příležitostným výstavám je využíván i zrekonstruovaný historický objekt dřevěné Ballnerovy hvězdárny z roku 1929.