S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
28.11.2024
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Na konci září jsme uspořádali úvodní setkání, které přineslo povzbudivé výsledky. Podařilo se otevřít jeden kroužek pro mladší děti (6 účastníků) a jeden klub pro středoškoláky (5 účastníků), což odpovídá loňskému zájmu. Letos hvězdárna nepořádala žádný letní tábor, který by obvykle fungoval jako první impuls pro nové členy, ale i přesto je počet účastníků více než uspokojivý. Zvlášť nás těší, že se s novým školním rokem vrátilo 90 % dětí z loňska.
Tato vysoká návratnost nám umožňuje navazovat na již získané znalosti a dovednosti dětí a dále je rozvíjet. Letošní činnost jsme zaměřili především na pozorování. Využíváme aktuální maximum sluneční aktivity k zakreslování slunečních skvrn – za září a říjen jsme vytvořili pět pozorovacích protokolů. Na zimní měsíce plánujeme pozorování a astrofotografii planet, jako jsou Venuše, Jupiter, Saturn a Mars. První pokusy o astrofotografii pomocí mobilních telefonů jsme si vyzkoušeli během viditelnosti komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Do těchto aktivit jsme zapojili i rodiče, ale kvůli slábnoucí jasnosti komety se nám ji nepodařilo věrohodně zachytit. Ve fotogalerii však najdete působivý astro snímek, který pořídila jedna z maminek pomocí mobilu a dalekohledu coude z hlavní kopule.
Důležitou součástí letošní činnosti je také účast na astronomické olympiádě. Všichni zúčastnění úspěšně postoupili ze školního kola, což nás velmi těší. Nyní se připravujeme na krajské kolo, které už vyžaduje intenzivnější přípravu a větší nasazení. Pro srovnání, v loňském roce byla úspěšnost ve školním kole o něco nižší a očekávání pro krajské kolo zůstala spíše symbolická.
Na předjaří chystáme projekt zaměřený na výrobu antény pro rádiový odposlech meteorů, kosmických sond a Mezinárodní vesmírné stanice. Rádi bychom také dokončili rozpracované modely kosmických sond, které budou vystaveny v expozici hvězdárny. Tato modelářská činnost probíhá pomalu, protože klub se schází pouze jednou za dva týdny.
Astronomický kroužek a klub nejsou jen o velkých vědomostech a ambiciózních aktivitách. Důležitou součástí je také budování vztahů, komunikace, vzájemná důvěra mezi dětmi a organizátory a v neposlední řadě i důvěra rodičů, že vše, co děláme, je smysluplné, bezpečné a pro jejich děti zajímavé.
Zaujalo vás, co píšu o astronomickém kroužku? Přijďte si to k nám vyzkoušet! Astronomický kroužek se schází každou středu od 16:00, zatímco astronomický klub pro starší účastníky jednou za 14 dní v pátek od 18:00. Každá schůzka trvá 2 × 45 minut. Parkování je možné přímo v areálu hvězdárny. Pro rodiče, kteří chtějí na děti počkat, nabízíme příjemné zpestření v podobě kávy nebo čaje.
autor: Radek Kraus