Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nejen lidé, ale i stavby stárnou a chátrají. Nejinak je tomu také s hlavní budovou Hvězdárny Valašské Meziříčí, s jejíž výstavbou se začalo v roce 1947 a pro veřejnost byla otevřena na podzim roku 1955. I když v průběhu své existence prošla několika menšími úpravami, jednalo se většinou jen o úpravy interiérů, případně opravy ploché střechy (ta největší proběhla v roce 1995). Další opravy se zaměřily na to nejakutnější, například rekonstrukci elektrických rozvodů, vybudování a rozšíření sociálního zařízení apod.
Stavba byla realizována v době, kdy problém úspory energií a především nákladů na ně prakticky nikdo neřešil. A právě tato stránka věci je jedna z důležitých okolností, která vedla k přípravě investičního záměru s názvem Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. odstranění havarijního stavu budov - 1. etapa.
Záměr rekonstrukce se mohl realizovat především díky pochopení a vstřícnosti zřizovatele valašskomeziříčské hvězdárny, tedy Zlínského kraje. Ten tuto akci zařadil do svého střednědobého plánu a v roce 2011 byla schválena k realizaci. Od dubna 2011 jsme postupně (a ne vždy jednoduše) připravovali podklady a technická řešení, technickou studii a později kompletní projektovou dokumentaci. Stavba je funkcionalistického charakteru a je památkově chráněna.
Na těchto stránkách budeme zveřejňovat aktuální textové i obrazové informace z průběhu rekonstrukce tak, abyste mohli společně s námi virtuálně sledovat, jak hlavní budova alespoň zčásti technicky „mládne“. Zde najdete také faktické informace k celé investiční akci. Budeme rádi, když náročnou rekonstrukci budete sledovat s námi a dáte nám o tom také vědět. Děkujeme.
Pokud Vás zajímají historické souvislosti a informace, najdete je v textu, který je převzat ze Stavebně historického průzkumu, který nám zpracoval pan PhDr. Leoš Mlčák z Olomouce. Základní informace o investiční akci včetně stručného výčtu konstrukcí, jichž se rekonstrukce dotkne, najdete na stránce věnované základním faktům. Průběh, zajímavosti, informace apod. pak najdete v rubrice Co je nového. V rubrice Fotogalerie se určitě objeví soubory zajímavých fotografií nejen z realizace.
Závěrem náleží naše upřímné poděkování jednak pracovníkům odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje v čele s panem Mgr. Pavlem Macurou, pracovnicím a pracovníkům investičního odboru Krajského úřadu Zlínského kraje a samozřejmě členům Rady Zlínského kraje a Zastupitelstva Zlínského kraje. Všichni ti a mnozí další se zasloužili o to, že i v této složité době se prostředky na rekonstrukci tohoto objektu našly.
Díky tomu se objekt v mezích možností zmodernizuje a bude tak mnohem lépe sloužit svému účelu a poslání. Lze to chápat i jako uznání a poděkování našim předchůdcům, kteří tuto instituci i objekty vybudovali a vtiskli jim hlavní poslání a smysl.
S poděkováním
Libor Lenža, ředitel
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje
autor: Libor Lenža