Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. Jedná se o celoevropskou akci vyhlašovanou Evropskou komisí, která se koná každoročně vždy poslední pátek v září (letos 27. září).
Velké pozornosti návštěvníků se těšil mimořádně dobře lektorsky obsazený seminář, který se zabýval velmi širokým spektrem problémů z pohledu možného života ve vesmíru i života na Zemi.
Kromě stručné zprávy o průběhu akce a jednotlivých příspěvcích jsme pro zájemce připravili také kompletní zvukové záznamy všech přednášek i diskusí a díky laskavosti přednášejících je možné si stáhnout také jejich prezentace.
Ve dnech 24.-25. října 2012 se uskutečnil plánovaný workshop pracovníků Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste a Hvězdárny Valašské Meziříčí zaměřený na problematiku pozorování Slunce, využití těchto pozorování při vzdělávací činnosti, ale také využití sluneční energie.
Akce se konala v rámci projektu Slnko svieti pre všetkých, který Kysucká hvězdárna realizuje.
V sobotu 29. 9. 2012 oslavovaly České dráhy 120. výročí zprovoznění místní železniční trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm. Hvězdárna Valašské Meziříčí byla oslovena, aby se stala partnerem akce a zapojila do oslav po „hvězdářské“ stránce – jinými slovy, aby umožnila účastníkům oslav mj. pozorovat pro nás pozemšťany nejdůležitější vesmírné těleso, Slunce.
V pátek 28. září se Hvězdárna Valašské Meziříčí opět připojila k celoevropské akci pořádané každoročně pod názvem Noc vědců. Pracovníci hvězdárny připravili pro zájemce bohatý program, který měl za úkol přiblížit všem krásy astronomie a její historii na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Ve dnech 18.-20. května 2012 se v hotelu 'Partizán' na Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Podivné hviezdy'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
Ve dnech 11. – 13. května 2012 proběhlo setkání pozorovatelů proměnných hvězd v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. V současné době se mezi amatérskými pozorovateli rozšiřuje moderní vybavení na sledování noční oblohy – CCD kamery. Před 10-15 lety tato technika byla poměrně drahá a nedostupná běžnému uživateli. Dnes je situace jiná. Problémem však je, jak snímky správně pořídit, zpracovat a případné výstupy i publikovat. Proto vyvstala potřeba u pozorovatelů uspořádat školení na toto téma.
V úterý 24. dubna se konal již tradiční celosvětový Den Země, který proběhl za spolupráce místních a regionálních institucí v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Hvězdárna, jako jeden z organizátorů, připravila pro účastníky tvořivě experimentální program, jehož vrcholem byla konstrukce a vypouštění vodních raket.
O víkendu 23. – 24. března 2012 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil pracovní workshop zaměřený na význam experimentů a praktických úloh v přírodních vědách a ve vzdělávání. Akci pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Hvezdárňou v Partizánskom v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, který je spolufinancován z OP Přeshraniční spolupráce SR ČR 2007-2013.
Hvězdárna Valašské Meziříčí a Hvězdárna Vyškov měly opět možnost si navzájem předat zkušenosti. Ze strany valašskomeziříčíské hvězdárny se jednalo o radu a pomoc při sestavení dalekohledů pro pozorování Slunce, ze strany vyškovské hvězdárny pak o ukázku poněkud odlišných programů pro děti z mateřských školek. Pro předání dalekohledů a předvedení programů byl zvolen termín konání workshopu Význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání projektu Obloha na dlani ve dnech 23. - 24. března 2012.