Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Členové Klubu nadaných dětí při naší hvězdárně si dnes vyzkoušeli práci v chemické laboratoři. Cílem jejich exkurze byl Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Kromě základních laboratorních úkonů děti vyráběly vlastní nanočástice, vyvíjely lék proti malárii a účinný jed na komáry. Také pracovaly s pipetou a mikroskopem a kultivovaly mikrořasu.
Dříve, než se postaví za katedru, navštívili učitelé naši hvězdárnu. Zdejší pracovníci pro ně dnes uspořádali již čtvrtý Informační den pro pedagogy, na který je zvou vždy před začátkem školního roku. V mnoha školách učitelé nevědí, co návštěva hvězdárny obnáší a jaké programy jim může nabídnout. Přitom je schopna připravit je dětem doslova na míru podle jejich věku a úrovně znalostí.
Lepší závěr prázdnin si účastníci příměstského tábora v naší hvězdárně snad ani nemohli přát. Chopili se nůžek a z papírových proužků a lepidla společně vystavěli věž kosmodromu, vyšší než oni sami. Předtím si zahráli turnaj ve strategické hře Ubongo, po obědě je čekalo pozorování Slunce i s přípravou dalekohledu a práce s 3D brýlemi.
Přesvědčili se, že i fyziku a mechaniku lze vyučovat jednoduše a zábavně. Bohatší o nové poznatky, zkušenosti a nápady, jak dětem podat výklad názorněji a zábavněji, odjíždělo přes 20 českých a slovenských učitelů a pracovníků hvězdáren z právě skončeného dvoudenního semináře, který pro ně ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku uspořádaly hvězdárny ve Valašském Meziříčí a Žilině.
Park naší hvězdárny si snoubenecký pár vybral pro svůj dnešní svatební obřad. „Hledali jsme vhodný venkovní prostor,“ vysvětluje nevěsta Petra Kovářová. „Míst, která by splňovala požadavky matriky, ve Valašském Meziříčí a okolí není mnoho,“ doplňuje ženich Michal Plášek. Ze dvou možností, jež připadaly v úvahu, nakonec padla volba na park hvězdárny.
Hejtman Jiří Čunek se dnes v naší hvězdárně zajímal o připravovanou výstavbu Výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé. „Vždy si nejprve na místě udělám vlastní názor, zda daný projekt chci navrhnout radě a zastupitelstvu k financování. Rozhodovat od stolu není nikdy dobře,“ vysvětlil hejtman, jenž se zde zastavil v rámci svého kontrolního dne zaměřeného na významné investiční akce kraje v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí.
Ulehli do trávy, zaposlouchali se do výkladu a svůj zrak upřeli k obloze poseté hvězdami... Okolo 170 návštěvníků zavítalo ve středu večer do naší hvězdárny na program s názvem Meziříčská noc padajících hvězd. Středem pozornosti byl meteorický roj Perseid, nazývaných též Slzy svatého Vavřince, jež právě byly na svém vrcholu. Typickou světelnou stopu, kterou za sebou při průletu atmosférou zanechávají, mohli lidé pouhým okem spatřit několikrát.
Na Meziříčskou noc padajících hvězd pozve naše hvězdárna veřejnost ve středu 12. srpna od 21.30 h do půlnoci. Meteorický roj Perseid, nazývaných též Slzy svatého Vavřince, zájemci budou moci pozorovat za jasné oblohy pouhým okem – nejlépe na přinesené karimatce nebo dece, kterou si mohou rozložit v trávě na zahradě. O teplý čaj se postarají jejich hostitelé.
Lidově se jim říká „padající hvězdy", „létavice" nebo „povětroně". Jiří Srba začínal s pozorováním meteorů jako mnoho jiných členů astronomických kroužků – sledoval je pouhým okem. V době, kdy nastupoval do naší hvězdárny, rozbíhal se zde projekt se stejným zaměřením, avšak s využitím moderní techniky. Věnuje se mu dodnes, nejen jako odborný pracovník hvězdárny, ale i jako člen Společnosti pro meziplanetární hmotu, která je sekcí České astronomické společnosti.
Vytrvalý déšť je na celý dnešní den uvěznil uvnitř hvězdárny. Nikomu to ale nevadilo. Osmnáct účastníků příměstského tábora se dopoledne ponořilo do programování robotů a změřilo síly v logické hře Ubongo, po obědě u velkého modelu rakety Saturn objevovali tajemství kosmonautiky. Neméně pestrý program je čeká i v příštích třech dnech. A kdo nestihl tento, může se stále ještě přihlásit na další turnus od 24. do 28. srpna.