Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byl to zvláštní pocit, poslechnout si výklad o Slunci, vodě a vzniku života na Zemi a vzápětí na vlastní oči spatřit otisky prehistorických živočichů, zvěčnělé v horninách vystavených v místním geoparku. A co teprve, když mohli sáhnout do krabičky a odnést si na památku zkamenělé ulity plžů a mlžů nalezené na viničních tratích jižní Moravy! Zajímavým zážitkům, které rodinám s dětmi nabídl dnešní program naší hvězdárny věnovaný životu nejen na Zemi, přitom nebyl konec...
Návštěvníci Meziříčské muzejní noci by rozhodně neměli minout naši hvězdárnu. Zdejší areál bývá tradiční zastávkou na cestě za programem plným hudby, zábavy, poznání a zajímavých zážitků, který se odehrává po celém městě. Nejinak tomu bude o letošní Meziříčské muzejní noci, jež propukne v pátek 30. července od 19:00 do 24:00 hodin.
Najdeme ve vesmíru život? Kde ho hledat? Co všechno žije v našem bezprostředním okolí? Na tyto a mnoho dalších otázek se pokusí zábavnou a hravou formou odpovědět program pro rodiny s dětmi od 6 do 12 let nazvaný Život nejen ve vesmíru, který naše hvězdárna uspořádá v sobotu 24. července ve 14:00 hodin.
Ranní déšť ustal právě včas, aby si na zahradě naší hvězdárny poslechli výklad o Sluneční soustavě. Budíček, snídaně a hurá do dalšího poznávání a bádání! Poté, co si s modely planet v rukou názorně vysvětlili pojmy foton, konjunkce, elongace nebo opozice, čekaly na ně ještě přednáška o kosmických projektech Apollo, výroba a vypouštění raket poháněných vzduchem i večerní pozorování letní oblohy. Mezitím stihli turnaj v badmintonu.
I poslední den před vysvědčením se pracovníci naší hvězdárny věnovali školákům. Dvě třídy páťáků z místní Základní školy Křižná se nejprve ponořily do tajů vesmíru a Sluneční soustavy a potom pozorovaly Slunce dalekohledem v hlavní kopuli. Část žáků si pobyt ve hvězdárně prodloužila. Na ohništi si opekli špekáčky a vypustili rakety vyrobené z plastových lahví a poháněné vodou a vzduchem. Odpoledne se astronomové podíleli na programu Zahradní slavnosti v Základní škole Žerotínova.
Popíjeli čaj a chroupali sušenky, které jim hostitelé nabídli, a užívali si večer plný hvězd. Páteční program nazvaný Čaj o jednadvacáté byl symbolickým rozloučením se školním rokem, a proto z naší hvězdárny nikdo domů nespěchal. Děti i dospělí si prohlédli sbírku starých astronomických, navigačních a meteorologických přístrojů v dřevěné Ballnerově hvězdárně, odkud zamířili do hlavní kopule.
Park naší hvězdárny si snoubenci vybrali jako místo svatebního obřadu. Své „ano“ si tady dnes odpoledne řekli Bronislava Plandorová a Jan Soldán. „Když jsem na internetu hledala úřední hodiny matriky, podívala jsem se náhodou na stránky hvězdárny a zjistila, že se zde svatba odehrála už loni v létě. Přišlo mi to jako výborný nápad, vyměnit obřadní síň na radnici za hvězdárnu. Navíc se obřad podle počasí mohl konat v parku nebo v budově,“ vypráví čtyřiapadesátiletá prodavačka obuvi a kožené galanterie.
Téměř tisíc obrázků, namalovaných převážně během „covidové“ distanční výuky, poslaly děti z českých a slovenských mateřských a prvního stupně základních škol do aktuálního ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Pohádkové nebe, kterou jako součást projektu přeshraniční spolupráce Kouzelná astronomie vyhlásila Krajská hvězdárna v Žilině. Její zástupci dnes zavítali do Valašského Meziříčí, aby ocenili vítěze české části soutěže.
První letní den ukončil ve Valašském Meziříčí tropickou šňůru. „Dnů s maximální teplotou nad 30 °C bylo pět v řadě. Nejteplejší byl poslední z nich – 21. červen – kdy jsme zaznamenali 32,2 °C,“ konstatuje odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený, jenž údaje ze zdejší měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu sleduje. „Naproti tomu tropická noc, během níž teplota neklesne pod 20 °C, letos v červnu ještě nenastala."
Letní prázdniny v naší hvězdárně budou pestré a bohaté na zajímavé zážitky. Večerní pozorování, denní exkurze a několik tematických pořadů tvoří základ naší prázdninové nabídky. Hlavní událostí bude Meziříčská noc padajících hvězd. Jedná se o pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z deky nebo karimatky, těšit se však můžete i na běžná večerní pozorování, denní exkurze a několik tematických pořadů včetně těch, které budou určeny rodinám s dětmi.