Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Jak se vypořádat s nepříznivou koronavirovou situací i nově vyhlášeným zákazem návštěv a zároveň zůstat v kontaktu se zájemci o astronomii? Pracovníci naší hvězdárny našli řešení! Přednášku s názvem „13 věcí, které zachránily Apollo 13“, již uspořádáme ve středu 14. října v 18.00 hodin, mohou zhlédnout astronomičtí fandové živě na internetu. Stačí, když se v určenou dobu připojí k facebookové stránce Hvězdárna Valašské Meziříčí.
Proč cestovat za astronomií, když astronomie může přijet za vámi? Tuto nabídku – v nynější koronavirové době zvláště zajímavou – adresuje naše hvězdárna mateřským a základním školám. „Děti a jejich učitelé k nám za poznáním a zážitky nemusejí mnohdy složitě cestovat a vystavovat se při tom riziku nákazy. Naložíme teleskop a další pomůcky a vypravíme se za nimi,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Správné načasování, bravurně zvládnutá krizová situace, ale též textilní lepicí páska. To jsou jen některé okolnosti a věci, jež po legendárním hlášení „Houstone, máme problém!“ před 50 lety zachránily před katastrofou posádku Apolla 13 směřující k Měsíci. Symbolicky 13 nejdůležitějších důvodů šťastného konce vesmírné mise připomene odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený ve své přednášce, která tady proběhne ve středu 14. října v 18:00 h.
Vystěhovat lavice z přednáškového sálu, zamést a umýt podlahu, přinést stoly a židle pro členy volební komise, pověsit vlajku a s ohledem na aktuální dění to nejnutnější – provést dezinfekci veřejně přístupných prostor. To vše dnes museli zaměstnanci naší hvězdárny udělat dříve, než se jejich pracoviště proměnilo na volební místnost.
Přes dvacet výjezdů za zájemci o astronomii letos podnikli pracovníci naší hvězdárny. Sezonu zahájili v červnu v Hrabové u Zábřehu na Moravě a završili ve druhé polovině září v Lutonině na Zlínsku. Mezitím zamířili se svými dalekohledy například do Březnice, Hodslavic, Holešova a Prostřední Bečvy, na hrady ve Starém Jičíně a Štramberku nebo pod vrchol beskydského Ondřejníku. V příštím roce chtějí své služby nabídnout obcím na Olomoucku, zájem projevila i Kelč.
Technické vybavení naší hvězdárny rozšířil nový dalekohled. Přístroj o průměru zrcadel 20 centimetrů a s ohniskovou vzdáleností 80 centimetrů najde speciální využití - uplatní se při pozorování proměnných hvězd a po doplnění dalšími prvky také při sledování přechodů exoplanet obíhajících okolo jiné hvězdy než Slunce. Dalekohled, jehož součástí je i kamera, má trvalé místo na střeše jedné z budov.
Přestože letošní babí léto tropy stále nepřineslo, rekordní tabulky už přepsat stačilo. Do historie meteorologických měření, jež naše hvězdárna provádí nepřetržitě od roku 1957, v minulých dnech přibyly dva rekordní zápisy.
Do dalšího ročníku své činnosti zanedlouho vstoupí astronomický kroužek při naší hvězdárně. Děti, které mají o tento obor zájem, se do kroužku stále mohou přihlásit. Osvojí si zde základy sférické astronomie – naučí se mimo jiné orientovat na noční obloze a rozpoznávat planety, hvězdy, hvězdokupy a jiné vesmírné objekty. Také si vyzkoušejí jednoduché výpočty podle Kepplerových zákonů a pozorování pomocí teleskopů.
Možnost nahlédnout pod pokličku meteorologie nabídne rodinám s dětmi naše hvězdárna, která je v sobotu 19. září ve 14:00 h pozve na pořad s názvem Počasí kolem nás. Návštěvníci si prohlédnou přístroje ze zdejší meteorologické stanice a seznámí se s různými typy oblačnosti i zvláštnostmi, s nimiž se mohou na obloze setkat. Některé přístroje si budou moci osahat a zároveň vyzkoušet práci s nimi.
Hlavní část léta je za námi, a i když nás možná čeká babí léto s velkým podílem slunečního svitu a příjemnými teplotami, do rekordních tabulek tohoto ročního období už se obvykle nezapisuje. Jaké tedy bylo pozvolna končící léto?