Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jak se vypořádat s nepříznivou koronavirovou situací i nově vyhlášeným zákazem návštěv a zároveň zůstat v kontaktu se zájemci o astronomii? Pracovníci naší hvězdárny našli řešení!
Přednášku s názvem „13 věcí, které zachránily Apollo 13“, již hvězdárna uspořádá ve středu 14. října v 18.00 hodin, mohou zhlédnout astronomičtí fandové živě na internetu. Stačí, když se v určenou dobu připojí k facebookové stránce Hvězdárna Valašské Meziříčí.
„Přednášku budeme streamovat prostřednictvím mobilního telefonu,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. „Půjde o historickou premiéru, a proto jsme se nechali inspirovat jinými záznamy na internetu. Také jsme tam našli model nástavce, s jehož pomocí mobilní telefon připevníme ke stativu a který jsme vytiskli na naší 3D tiskárně,“ prozrazuje Pečiva.
Aby doladili potřebné detaily, provedli astronomové zkušební vysílání, k němuž přizvali téměř 30 svých přátel. „Někteří nás neviděli. Musíme tedy nalézt způsob, jak si nás bude moci naladit úplně každý,“ dodává pracovník hvězdárny.
Zvláštní okolnosti vnímá i autor připravované přednášky. „Lepší je být s posluchači v přímém kontaktu. Člověk může sledovat jejich reakce, debatovat s nimi a odpovídat na jejich otázky. Tohle u internetového přenosu chybí,“ srovnává odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Obdobný názor sdílí také ředitel hvězdárny. „Streamováním této a v případě trvání mimořádných opatření a zájmu i dalších přednášek reagujeme na nastalou situaci. Osobní setkání se však nahradit nedají. Proto věříme, že s příznivci astronomie se brzy setkáme v naší hvězdárně,“ říká Libor Lenža.
autor: Josef Beneš