Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Jak se vypořádat s nepříznivou koronavirovou situací i nově vyhlášeným zákazem návštěv a zároveň zůstat v kontaktu se zájemci o astronomii? Pracovníci naší hvězdárny našli řešení!
Přednášku s názvem „13 věcí, které zachránily Apollo 13“, již hvězdárna uspořádá ve středu 14. října v 18.00 hodin, mohou zhlédnout astronomičtí fandové živě na internetu. Stačí, když se v určenou dobu připojí k facebookové stránce Hvězdárna Valašské Meziříčí.
„Přednášku budeme streamovat prostřednictvím mobilního telefonu,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. „Půjde o historickou premiéru, a proto jsme se nechali inspirovat jinými záznamy na internetu. Také jsme tam našli model nástavce, s jehož pomocí mobilní telefon připevníme ke stativu a který jsme vytiskli na naší 3D tiskárně,“ prozrazuje Pečiva.
Aby doladili potřebné detaily, provedli astronomové zkušební vysílání, k němuž přizvali téměř 30 svých přátel. „Někteří nás neviděli. Musíme tedy nalézt způsob, jak si nás bude moci naladit úplně každý,“ dodává pracovník hvězdárny.
Zvláštní okolnosti vnímá i autor připravované přednášky. „Lepší je být s posluchači v přímém kontaktu. Člověk může sledovat jejich reakce, debatovat s nimi a odpovídat na jejich otázky. Tohle u internetového přenosu chybí,“ srovnává odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Obdobný názor sdílí také ředitel hvězdárny. „Streamováním této a v případě trvání mimořádných opatření a zájmu i dalších přednášek reagujeme na nastalou situaci. Osobní setkání se však nahradit nedají. Proto věříme, že s příznivci astronomie se brzy setkáme v naší hvězdárně,“ říká Libor Lenža.
autor: Josef Beneš