Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
I přes to, že vyškovská hvězdárna loni oslavila 40 let své existence, byla její činnost - především otevřenost a vstřícnost školám a veřejnosti - značně omezená. V současnosti se karta obrací a hvězdárna má své brány dokořán pro každého. Hvězdárna Valašské Meziříčí byla mile překvapena a bez váhání kývla na prosbu o ukázku výukových programů pro školy, která proběhla ve Vyškově ve dnech 21. a 22. září 2011.
Hvezdárne sú špecializované zariadenia, ktoré okrem pôsobenia v oblasti kultúry, vzdelávania v prírodných vedách, vykonávajú odborno - pozorovateľskú činnosť v astronómii. Nemalou mierou sa na výkone pozorovaní podieľajú dobrovoľní spolupracovníci hvezdární. Úlohou hvezdární je systematicky pripravovať nadaných žiakov a študentov s hlbším záujmom o astronómiu na samostatný výkon pozorovaní, umožniť im získavať teoretické vedomosti a praktické zručnosti v práci s astronomickými prístrojmi a technickými zariadeniami.
Po doslova celoprázdninovém čekání na jasnou oblohu v páteční či sobotní večer se podařilo v pátek 26. srpna 2011 vyjet směr Starý Jičín a z nádvoří hradu Starý Jičín téměř do půlnoci pozorovat s několika desítkami návštěvníků jasnou noční oblohu a okolní krajinu - především pouličním osvětlením rozzářené vesnice a města. Kdo využil této jedinečné spolupráce Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a Hradu Starý Jičín, ten měl možnost si k pozorování zakoupit občerstvení ve stylové hradní restauraci, navštívit stálou expozici a pokochat se úžasným výhledem z hradní věže.
V neděli 14. srpna 2011 se na vlakovém nádraží v Holešově uskutečnila doprovodná akce pořádaná u příležitosti Týdne židovské kultury. Kromě kulturního programu byla pro návštěvníky připravena řada doprovodných atrakcí – vagón s dětským koutkem či projekcí pohádek pro děti. Akce se zúčastnila také Hvězdárna Valašské Meziříčí.
Oblohu téměř bez mráčků ocenili dne 7. srpna 2011 ve Velkých Karlovicích nejen návštěvníci, prodejci drobného zboží ve stáncích a účinkující v programech kulturních akcí vyhlášené Karlovské poutě, ale také zájemci o pozorování Slunce, které probíhalo nedaleko železniční stanice Velké Karlovice, zastávka, kam proudily davy lidí nasednout nebo se jen podívat na vlak tažený parní lokomotivou "Matěj".
Tak trochu osobní pohled a postřehy z jednodenní návštěvy amerického astronauta Andrew Jay Feustela s rodinou ve Zlínském kraji. Akce se těšila mimořádnému zájmu i mimořádným přípravám.
Předem varuji, že mé zápisky jsou docela dlouhé, ale na závěr připojuji malou obrazovou galerii z průběhu návštěvy včetně fotografií ze zákulisí.
Dne 28. června 2011 se v rámci projektu KOSOAP, který realizují Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Kysucká hvězdáreň v Kysuckom Novom Meste, uskutečnila studijní cesta po vybraných hvězdárnách příhraniční oblasti SR-ČR. Akce byla připravena jednak pro odborné pracovníky hvězdáren, ale také pro učitele či studenty se zájmem o astronomii.
Tentokrát jsme se s našimi dalekohledy vypravili nezvykle daleko od naší domovské hvězdárny. Vyjeli jsme si až na Českomoravskou vrchovinu do malé obce s poetickým návzvem Tři studně. Při příležitosti oslav vzniku nejmenšího náměstí v Evropské unii jsme uspořádali pro všechny návštěvníky pozorování Slunce i pozorování objektů noční oblohy.
Obojí mělo díky přízni počasí a velkému zájmu návštěvníků velký úspěch.
Až do poslední chvíle nebylo večer a v noci 15. června 2011 zřejmé, zda-li se v okulárech dalekohledů Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. objeví červenošedý Měsíc ve stínu Země. K radosti naší a všech téměř 150 návštěvníků se po desáté hodině večerní oblačnost rozplynula a až do půlnoci jsme se mohli kochat zatměním Měsíce, dále pak planetou Saturn a souhvězdími letní oblohy.
V krásné nedělní odpoledne 5. 6. 2011 se pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí zúčastnili každoročního dne dětí v parku zámku Kinských.