Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Ve dnech 15. a 16. září 2017 se naše hvězdárna připojila k oslavám Dnů města Valašského Meziříčí. Město akci také finančně podpořilo. Díky tomu mohl být připraven netradiční a bohatý program v podobě odborné přednášky, četných exkurzí po vybraných pracovištích hvězdárny, experimentů, pokusů a her pro děti.
Ve dnech 3. až 5. listopadu 2016 proběhl ve Valašském Meziříčí úspěšně třídenní Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Festival nabídnul celou škálu divácky zajímavých experimentů z oblasti optiky, spektroskopie, magnetismu, elektrostatiky, robotiky a astronomie. Akce byla doplněna zajímavými výstavami z oblasti astronomie, historie astronomie a jiných oborů. Každý festivalový den byl ukončen zajímavou přednáškou. Přednášející Pavel Gabzdyl a Petr Kulhánek zaujali posluchače zajímavými tématy z oblasti moderní astronomie i astrofyziky.
Ve dnech 22. až 24. května 2015 pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině přeshraniční vzdělávací seminář s pracovním názvem "Pokroky ve výzkumu meziplanetární hmoty a rozvoj spolupráce". Akce se konala v prostorách hotelu Charbulák a byla spolufinancována z projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání.
Ve dnech 24. a 25. dubna 2014 se v prostorách Astronomického a geofyzikálneho observatória UK Bratislava ve slovenské Modre uskutečnil odborně vzdělávací workshop „Pořízení, kalibrace a zpracování dat videozáznamů meteorů“. Akce se konala jako součást aktivit projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání (RPKS) a zúčastnili se jí pracovníci partnerských organizací a pozorovatelsky aktivních hvězdáren i další zájemci o spolupráci na poli videopozorování meteorů, zpracování získaných dat a vzdělávání.
V úterý 22. dubna proběhl v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí tradiční celosvětový Den Země. Na jeho přípravě se podílely místní a regionální institucí včetně naší hvězdárny. Návštěvníkům jsme nabídli nejen pozorování Slunce pomocí speciálních dalekohledů, ale i prodej drobných předmětů a publikací.
Přeshraniční populárně odborný seminář nazvaný Výzkum meziplanetární hmoty – využitá příležitost ke spolupráci, který uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině a Kysuckom Novom Meste a se Společností pro meziplanetární hmotu v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou, byl zahájen v pátek 17. 10. 2014. Program byl naplánován na tři dny a zahrnoval také večerní pozorování oblohy.
U příležitosti výročí založení kraje se již pátým rokem koná Den Zlínského kraje. V sobotu 4. října 2014 se otevřely dveře všech kulturních zařízení kraje pro všechny zájemce zdarma. Totéž platilo i pro naši hvězdárnu. Program prohlídek začal v devět hodin. Každou následující celou hodinu měli návštěvníci možnost prohlédnout si několik expozic. Na hvězdárně je přivítala nová stálá expozice ve vstupní hale hlavní budovy, která vznikla díky projektu Brána do vesmíru. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout informační panely o Sluneční soustavě, naší Galaxii i vzdáleném vesmíru.
Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA) v úzké spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. realizovaly v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost velmi zajímavý seminář se zaměřením na kosmonautiku a kosmické technologie s názvem NoGravity 2014. Akce se zúčastnilo více jak 30 zájemců ze Slovenska i České republiky. Projekt byl spolufinancování z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR ČR 2007-2013, Fondu mikroprojektů.
Přeshraniční letní škola vědy a techniky. Takto byla pojmenována první 5denní akce v rámci nového projektu přeshraniční spolupráce Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Účastníci akce určené žákům posledních ročníků základních škol a studentům středních škol, měli možnost zúčastnit se mnoha přednášek, ale zejména praktických aktivit z několika vědních oborů.
Realizátorem projektu je Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.
Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádala pro všechny zájemce ve spolupráci s Dr. Petrem Scheirichem kurz astronavigace. Byl určen zejména zájemcům z řad aktivních "mořeplavců", ale i dalším zájemcům o tuto zajímavou disciplinu. Dr. Petr Scheirich, lektor kurzu, je nejen profesionálním astronomem, ale především zkušeným námořním navigátorem pracujícím nejen s moderními tehcnickými vymoženostmi, ale také s klasickými metodami námořní navigace. Obrátili jsme se na lektora kurzu s prosbou o infromace a stručné zhodnocení celé akce.