Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Ve dnech 22. 7. – 26. 7. pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí jedinečnou akci v rámci projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Jednalo se o 5denní Přeshraniční letní školu vědy a techniky. Pro české i slovenské účastníky posledních tříd základních škol, studenty středních škol a pedagogy byl připraven pestrý program z oblasti techniky, geologie, automatizace a robotiky, astronomie, optiky či letů do stratosféry.

Úvodní program patřil Petru Kluvánkovi s jeho experimenty nabité přednášce o fyzikálních jevech a zákonitostech. Účastníkům bylo teoreticky i prakticky představeno mnoho pokusů z oblasti mechaniky a termodynamiky. Po této experimentální části se slova ujal Ladislav Šmelcer, který si připravil úvodní přednášku o možnostech pozorování proměnných hvězd, provedl účastníky po odborných pozorovatelnách sloužících k pozorování zákrytových proměnných hvězd a dal tak možnost si tuto činnost vyzkoušet v praxi.

Zaměření středečního programu byla robotika a automatizace a tak byla dopolední část věnována praktickému programování robotů LEGO® NXT a také robotickému rameni Lynxmotion. Hned po představení a seznámení s programovacím prostředím Tomášem Pečivou. Po splnění zadaných úloh s roboty přišla na řadu přednáška Libora Lenži o robotice a automatizaci kolem nás. Účastníkům byl vysvětlen rozdíl mezi automatem a robotem, popsány pracovní zásady a představeno několik příkladů těchto zařízení. Po ukončení této části navázala na program Naďa Lenžová se základním vysvětlením algoritmů a postupů práce nejen při programování. Dalším bodem středečního programu byla přednáška Radka Krause o možnostech pozorování meteorů pomocí radiotechniky, kde představil a podrobně popsal všechny nezbytnosti pro provozování této činnosti. Večerní program si pro účastníky připravila Martina Exnerová, s přednáškou o principech sférické astronomie a praktickou činností s hvězdnými mapami a atlasy.

Ve čtvrtek ráno navštívili Letní školu redaktoři TV Beskyd a natočili reportáž společně s rozhovory přednášejících a účastníků. Záznam je zveřejněn na internetových stránkách TV Beskyd. Jelikož byl čtvrteční program věnován geologii, přijal pozvání geolog a pedagog Petr Skupien z ostravské VŠB. Prvním bodem jeho programu byla přednáška o základech geologie. Následující částí byla prohlídka a odborný výklad k vzorkům hornin nacházejích se v nově vybudovaném geoparku v areálu hvězdárny. Vzhledem k vhodnému večernímu počasí byl věnován čas praktické práci s dalekohledem Zeiss-Coudé nacházejícím se v hlavní kopuli hvězdárny. Všichni účastníci tak měli možnost si s odbornou pomocí vyzkoušet manipulaci s tímto dalekohledem a nalézt si tak několik objektů na letní noční obloze.

Na hranici vesmíru. Tak znělo zaměření pátečního programu, jehož hlavním přednášejícím byl Jakub Kapuš. Vzhledem k ukončenému projektu Společně do stratosféry si přednášející připravil prezentaci o možnostech letů do stratosféry stratosférickými balóny. Představil a technicky popsal používané stratosférické sondy a také seznámil účastníky se studentskými projekty v rámci soutěže SDS.

Mimořádným bodem programu byla přednáška Petra Kulhánka o teorii reliktních gravitačních vln. Odpoledne se slova ujal opět Jakub Kapuš, s ukázkou komunikace mezi stratosférickou sondou a řídícím střediskem či metodami výpočtů pravděpodobného dopadu sondy zpět na zem. V nočních hodinách si účastníci společně s Martinou Exnerovou vyzkoušeli své znalosti orientace na noční obloze, naučili se pracovat s trojúhelníky pro výpočet MHV a různými metodami spočítali obloukové vzdálenosti mezi hvězdami.

Pro sobotní ráno si program připravil Libor Lenža s obsáhlou přednáškou o základech spektroskopie a jejím využití v astronomii. Jiří Srba poté převzal slovo s teoretickým popisem principů fungování nejen astronomických snímacích zařízení a umožnil účastníkům prohlédnout si několik téměř historických či nejmodernějších snímacích zařízení. Odpoledne se účastníci mohli podívat na spektra několika vzácných plynů.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem přednášejícím a pracovníkům hvězdárny, kteří se podíleli na programu Letní školy. Doufáme, že tato akce byla přínosem pro všechny mladé účastníky a motivovala je tak k novým možnostem spolupráce.

Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2014.

Autor: Jáchym Bulek

Foto v galerii: Jáchym Bulek, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 


 

Fotogalerie

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz