Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Na Sluneční soustavu se dnes proměnila zahrada naší hvězdárny, kde proběhl další z cyklu pořadů pro rodiny s dětmi. Bezmála třicet návštěvníků mohlo z pevně usazených modelů Slunce a planet vyčíst jejich poměrnou velikost, vzdálenost i polohu. Také se dověděli, jaké planety a hvězdy lze nyní spatřit na noční obloze a kde je hledat. Součástí výkladu bylo rovněž povídání o vzniku světla.
Výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé vznikne v areálu naší hvězdárny. Nová dvoupodlažní budova vyroste na místě garáží, které jsou ve velmi špatném stavu. Nahradí i zastaralou provizorní ubytovnu. Centrum bude vybaveno 3D tiskárnami, malými obráběcími stroji, výpočetním systémem a jinou moderní technikou. Využívat ji budou moci studenti a odborníci z celé Evropy.
Fryšták, Prostřední Bečva, hrady ve Štramberku nebo Starém Jičíně... To je jen několik ukázkových případů, kdy pracovníci naší hvězdárny naloží dalekohledy s příslušenstvím a – většinou o víkendech – zamíří za amatérskými zájemci o astronomii, aby jim zprostředkovali krásy noční oblohy. Dělají to tak už léta, zejména o letních prázdninách. A je to pro ně docela příjemné zpestření jejich práce...
Sotva si vybalili věci a zabydleli se, společně natáhli volejbalovou síť a postavili pingpongový stůl. Potom už je čekalo první noční pozorování. Jejich snahu spatřit na obloze kometu zhatily mraky. Zato viděli Deneb, nejjasnější hvězdu souhvězdí Labutě, i hvězdy takzvaného Letního trojúhelníku. Šestnáct mladých účastníků astronomického tábora v naší hvězdárně má nabitý program.
Jaké bylo počasí ve Valašském Meziříčí v kterémkoliv měsíci od roku 1957? To se nyní zčásti, brzy již v úplnosti dozvědí návštěvníci webových stránek zdejší hvězdárny www.astrovm.cz po kliknutí na odkazy Odborná činnost a Meteorologie. Odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený zpracováním historického přehledu reaguje na zvýšený zájem veřejnosti, související s přibývajícími extrémními projevy počasí.
Výrazná proměna čeká prostranství před hlavní budovou zdejší hvězdárny. Plocha o výměře několika stovek čtverečních metrů, jejíž dominantou je vyschlé betonové jezírko s pylonem uprostřed, projde rozsáhlou revitalizací. Úpravy potrvají několik měsíců a vyžádají si 1,7 milionu korun z rozpočtu Zlínského kraje a evropských fondů. Hvězdárna bude po celou dobu přístupná veřejnosti, avšak bude nutné omezit pohyb lidí v areálu a parkování.
Jak lze plechovku od piva proměnit na Hérónovu turbínu, točením hadice vysávat smetí a z domácího vysavače udělat vakuové dělo vystřelující plastelínové kuličky do černé díry? Tyto a další pokusy nabídl dětem a rodičům program s názvem Fyzikální divadlo.
Pět „kosmických“ raket poslední červnovou sobotu vzlétlo k nebi ze zahrady naší hvězdárny. Z přinesených plastových lahví a lepenky je vyrobili rodiče se svými dětmi, které sem přilákal pořad nazvaný Cesta ke hvězdám nebo alespoň na oběžnou dráhu.
V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900–1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byla nejen odborná veřejnost, ale i představitelé města Valašského Meziříč a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.
Hvězdy nad hradem Lukov si užili velcí i malí návštěvníci speciálního programu pořádaného v pátek 13. října 2017 večer naší hvězdárnou a Spolkem hradu Lukov. Přibližně osmdesát návštěvníků, kteří se na hraděsešli, přivítala jasná obloha. Mohli tak naplno využít tři přenosné astronomické dalekohledy a zaposlouchat se do odborného výkladu pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí.