Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé vznikne v areálu naší hvězdárny. Nová dvoupodlažní budova vyroste na místě garáží, které jsou ve velmi špatném stavu. Nahradí i zastaralou provizorní ubytovnu.
„Hlavním cílem je poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy. Nabídneme jim kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování namísto zastaralé ubytovny. Část prostor využijeme pro vlastní potřebu jako dílny a sklady,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Centrum bude vybaveno 3D tiskárnami, malými obráběcími stroji, výkonným výpočetním systémem a jinou moderní technikou. „Chceme se zaměřit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry,“ upřesnil Lenža.
Kromě studentů a vědců zde budou moci pracovat účastníci seminářů, workshopů i letních astronomických táborů. Budova může sloužit také jako vzdělávací centrum pro studenty vysokých škol. Například Palackého univerzita v Olomouci tady už nyní má své školicí pracoviště, působí zde také společné spektroskopické pracoviště hvězdárny a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. „Bude to komplexní řešení několika oblastí naší činnosti,“ vyzdvihuje přednosti záměru ředitel hvězdárny.
V současné době probíhá příprava podkladů pro výběr dodavatele projektové dokumentace. Stavba výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra by měla začít na konci příštího nebo počátkem roku 2022. Hlavním investorem by měl být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.
autor: Josef Beneš