Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Ve dnech 20.-22. května 2011 se v hotelu Partizán na Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem "Ako astronómovia poznávajú vesmír". Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
V sobotu 26. března proběhl již 4. ročník celosvětového happeningu Hodina Země (Earth Hour), jehož cílem bylo symbolicky - zhasnutím světel po dobu 1 hodiny - upozornit na nadměrnou spotřebu elektrické energie a produkci skleníkových plynů. K této mezinárodní akci se mimo jiné připojili Město Valašské Meziříčí, Hvězdárna Valašské Meziříčí a Regionální energetické centrum se společným programem, který probíhal jednak na hvězdárně, dále v centru města a v ulici Na Vrchovině.
Ve čtvrtek 24. února 2011 se v kavárně Café Pierre ve Veselí nad Moravou uskutečnil program Experimentárium, připravený pracovníky Hvězdárny Valašské Meziříčí. Akce byla organizována na objednávku občanského sdružení BRELAN D´AS.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
V poště se nám sešlo několik zajímavých fotografií od vás, příznivců hvězdárny, o něž by bylo škoda se nepodělit.
Hned 4. ledna 2011 se nad našimi hlavami odehrál jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů tohoto roku – částečné zatmění Slunce, při kterém Měsíc zakryl téměř 80% slunečního kotouče. Úkaz jsme očekávali s patřičným napětím a obavami, neboť lednové počasí na Valašsku obvykle nepřeje astronomickým pozorováním.
Poslední listopadový víkend je na Hvězdárně Valašské Meziříčí tradičně (již skoro 40 let) věnován novinkám v kosmonautice a raketové technice. Letošní seminář se však od těch minulých přece jen odlišoval. Byl pořádán ve spolupráci s hvězdárnou v Partizánskom (Slovenská republika).
Sekce pro děti mládež České astronomické společnosti (dále jen ČAS) připravuje již po řadu let vždy na některé z hvězdáren v České republice tzv. „Noc na hvězdárně“. Letošní „noc“ proběhla pod kopulemi Hvězdárny Valašské Meziříčí, která se organizačně podílela na zajištění ubytování a programu pro účastníky. Termín konání 28.10. až 29.10. 2010.
O víkendu 5. - 7. listopadu 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil Česko-Slovenský astrofotografický workshop s podtitulem Astrofotografie nejen v digitálním věku - přínosy a perspektivy.
Ve dnech 1.- 3. října 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila akce s názvem 2. Česko-Slovenská konference o vzdělávání v astronomii.