Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Ve dnech 20.-22. května 2011 se v hotelu 'Partizán' na Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Ako astronómovia poznávajú vesmír'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
Cílem semináře bylo seznámit účastníky, většinou studenty středních škol, s metodami a technologiemi, které astronomové používali a používají pří výzkumu vesmíru. Zájemci si během tří dnů mohli vyslechnout řadu zajímavých přednášek z různých oblastí moderní astronomie (program) i astrofyziky a zúčastnit se také praktických ukázek pozorování. Jednotlivé příspěvky byly zaměřeny odlišným způsobem: od pohledu do historie astronomie přes zopakování základních poznatků, teoretickou exkurzi do moderní vědecké přístrojové techniky až po praktické metody současných astronomických pozorování.
Přestože počasí bylo jak v pátek tak v sobotu poměrně bouřlivé, což mírně narušilo večerní pozorovací programy, podařilo se v sobotu večer připravit techniku pro vizuální i CCD pozorování oblohy a zájemci si mohli vyzkoušet práci s různě velkými dalekohledy. Podmínky sice nebyly ideální, ale i tak jsme pozorování ukončili až po půlnoci s východem Měsíce.
V neděli před samotným zakončením semináře jsme společně měli příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži jeden ze zásadních aspektů současného poznání. A to, že ke sledování objektů na obloze již dávno nevyužíváme jen viditelné světlo a zrak, ale prostřednictvím techniky jsme schopni sledovat také elektromagnetické záření neviditelných vlnových délek. Předveden byl totiž malý radioteleskop určený k pozorování Slunce.
Organizátorům z Hvezdárně v Partizánskom se tato akce podařila a těšíme se na další spolupráci. Pro zajímavost si přečtěte také ohlednutí za seminářem, které na svých stránkách prezentují naši kolegové.
autor: Libor Lenža