Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Živá zahrada, vodní plochy, návrat k přírodě. Ve znamení těchto trendů se nesl on-line workshop, který dnes uspořádala naše hvězdárna. Cílem workshopu, jehož průběh ve zdejším sále i na internetu sledovalo okolo 25 posluchačů, bylo na praktických příkladech ukázat přínos revitalizací, modernizací a úprav okolí kulturních a přírodních památek, provedených v souladu s přírodou.
Naše hvězdárna pořídila svůj první dron, který najde široké uplatněn. S jeho pomocí budeme pořizovat netradiční záběry našeho areálu i akcí, které se tady uskuteční. Dokumentovat budeme také pozorování pro veřejnost pořádaná mimo hvězdárnu. Létání s dronem si budou moci vyzkoušet také děti na letních astronomických táborech.
Přínos revitalizací, modernizací a úprav okolí kulturních a přírodních památek bude námětem workshopu, který v pátek 11. prosince od 9.00 h – kvůli opatřením hygieniků on-line formou – společně uspořádají naše hvězdárna a Krajská hvězdárna v Žilině.
Po téměř dvouměsíční přestávce, vyvolané opatřeními hygieniků, obnoví naše hvězdárna v pondělí 7. prosince návštěvnický provoz. Veřejnosti bude přístupná do 22. prosince, poté nastane každoroční vánoční pauza. Co zájemcům o astronomii nabídne, to se dozvíte z následujícího přehledu.
Ani prosinec nebude „hluchým obdobím“, pokud jde o zajímavé astronomické jevy. První událostí bude maximum meteorického roje Geminid, jenž patří k nejaktivnějším rojům pozorovatelným pouhým okem. Ve druhé polovině měsíce nastane konjunkce planet Jupiter a Saturn, které se tentokrát potkají neobvykle blízko. Jejich „rendez-vous" budete moci pozorovat i v naší hvězdárně.
Petr Zelený se 24. listopadu večer chystal pozorovat zákryt hvězdy TYC 2392-01288-1 větší planetkou Emma se vcelku známou drahou. „Měli jsme v úmyslu zpřesnit dráhu jejího měsíce. K našemu překvapení jsme po zpracování pořízeného záznamu zjistili, že pozorovaná hvězda je vlastně dvojhvězda,“ říká odborný pracovník naší hvězdárny, jemuž asistovali Jiří Srba a Ladislav Šmelcer.
Virtuální výstavu s názvem Hvězdárna v plánech a výkresech si od 30. listopadu mohou prohlédnout návštěvníci internetové eBadatelny Zlínského kraje. „Věnovali jsme ji stavebnímu vývoji našeho areálu. Kromě hlavní budovy jsou zde další solitérní objekty různého stáří,“ připomíná autor výstavy a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Tradici seminářů o kosmonautice a raketové technice nepřerušil ani nouzový stav. Prázdný sál, v něm jenom přednášející, který mluvil do webové kamery, a technik zajišťující živý přenos na internetu. Taková byla kulisa letošní Noci vědců a na ni navazujícího semináře s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, jež v uplynulých dvou dnech uspořádala naše hvězdárna.
Byl to gejzír vědomostí přetavených do poutavého výkladu, který musel zaujmout i naprostého laika. V souhrnu bezmála tři hodiny strhujícího vyprávění. Publicista a přední český popularizátor kosmonautiky Tomáš Přibyl je v pětačtyřiceti letech nestorem semináře, který o tomto víkendu uspořádala naše hvězdárna.
Přemýšlíte nad vánočním dárkem pro své blízké? Máme pro vás několik zajímavých tipů z naší hvězdárny, kterými je určitě potěšíte. Třeba stolním hvězdářským kalendářem nebo hvězdářskou ročenkou, jež vychází už téměř sto let a rozhodně by neměla chybět v knihovně žádného fanouška astronomie. Anebo obsáhlou publikací o Vsetínsku, která je podrobnou sondou do historie i současnosti našeho regionu. Napište na e-mail nebo zavolejte, a zbytek už zařídíme!