Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Dvě lahůdky nabídne prosincová obloha zájemcům o astronomii.
Ani poslední měsíc roku nebude „hluchým obdobím“, pokud jde o zajímavé astronomické jevy. „První událostí bude maximum meteorického roje Geminid, jenž patří k nejaktivnějším rojům pozorovatelným pouhým okem,“ říká odborný pracovník naší hvězdárny Jiří Srba. „Meteory dosáhnou největší četnosti v noci na 14. prosince. Na rozdíl od srpnových Perseid budou za jasného počasí viditelné celou noc, která navíc bude dlouhá a nerušená svitem Měsíce,“ dodává astronom.
Zatímco Geminidy budou moci lidé pozorovat ze svých domovů nebo okolních kopců, za jiným astronomickým zážitkem se mohou vypravit do hvězdárny. „Pozveme je na pozorování konjunkce planet Jupiter a Saturn, které se tentokrát potkají neobvykle blízko. Třeba 21. prosince je bude dělit tak malá vzdálenost, že k jejich rozlišení bude nutný malý dalekohled. Naposledy si byly tak blízké na počátku 17. století,“ informuje Srba.
Mimořádná pozorování, při nichž lze sledovat postupné přibližování obou planet, budou probíhat denně od 18. do 22. prosince, včetně víkendu, vždy od 16.30 do 18.00 h. „Návštěvníkům bude k dispozici kopule s velkým dalekohledem. Při velkém počtu zájemců rozmístíme několik menších dalekohledů ve venkovních prostorách,“ doplňuje odborný pracovník hvězdárny.
autor: Josef Beneš