Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
I poslední den před vysvědčením se pracovníci naší hvězdárny věnovali školákům.
Dvě třídy páťáků z místní Základní školy Křižná se nejprve ponořily do tajů vesmíru a Sluneční soustavy a potom pozorovaly Slunce dalekohledem v hlavní kopuli. Část žáků si pobyt ve hvězdárně prodloužila. Na ohništi si opekli špekáčky a vypustili rakety vyrobené z plastových lahví a poháněné vodou a vzduchem.
„Vesmír a Sluneční soustava jsou součástí našich osnov, navíc někteří z nás ve hvězdárně ještě nebyli. Tak jsme se sem chtěli podívat, abychom si prohlédli celý areál a udělali si bezvadný výlet,“ říká učitelka Pavlína Křížková.
Ručně vyrobené plastové rakety odpoledne létaly i nad nedalekou Základní školou Žerotínova, kam astronomové přivezli také dalekohled na pozorování Slunce. „Po dlouhé vynucené přestávce si školní programy užíváme a o prázdninách nám budou chybět,“ přiznává odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. „Věřím ale, že si vše vynahradíme s našimi návštěvníky při denních prohlídkách,“ dodává.
autor: Josef Beneš