Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
První letní den ukončil ve Valašském Meziříčí tropickou šňůru.
„Dnů s maximální teplotou nad 30 °C bylo pět v řadě. Nejteplejší byl poslední z nich – 21. červen – kdy jsme zaznamenali 32,2 °C,“ konstatuje odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený, jenž údaje ze zdejší měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu sleduje. „Naproti tomu tropická noc, během níž teplota neklesne pod 20 °C, letos v červnu ještě nenastala,“ dodává Zelený.
Probíhající měsíc se už nyní zapsal mezi červny s nejvyšším počtem tropických dnů od začátku měření v roce 1957. „V roce 2019 jich bylo sedm a v letech 1996, 2000 a 2006 šest. Naopak loňský červen přinesl pouze jeden tropický den,“ potvrzuje odborný pracovník hvězdárny.
Na počtu tropických dnů je dobře patrné globální oteplování naší planety. „Do roku 1993 se v červnu vyskytovaly jen zřídka. Bylo jich celkem 14, soustředěných do devíti let. Od roku 1994 jsou ale běžným jevem – zatím jsme jich zaznamenali 79,“ poukazuje Zelený s tím, že od roku 2010 se žádný červen neobešel bez alespoň jednoho tropického dne.
Do zmíněné mozaiky zapadají také další naměřené hodnoty – nejteplejší červen s průměrnou teplotou 21,2 °C nastal v roce 2019, zatímco statistiku jednotlivých dnů vede 7. červen 1998 s průměrem 27,9 °C. Záznam o nejvyšší dosažené červnové teplotě pochází z 25. června 2016, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 35,1 °C.
autor: Josef Beneš