Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Workshop Sekce proměnných hvězd a exoplanet – práce s fotometrickými daty

Workshop Sekce proměnných hvězd a exoplanet – práce s fotometrickými daty

Ve dnech 11. – 13. května 2012 proběhlo setkání pozorovatelů proměnných hvězd v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. V současné době se mezi amatérskými pozorovateli rozšiřuje moderní vybavení na sledování noční oblohy – CCD kamery. Před 10-15 lety tato technika byla poměrně drahá a nedostupná běžnému uživateli. Dnes již není takový problém si tyto přístroje pořídit. Druhou otázkou však je, jak tyto získané snímky správně pořídit, zpracovat a případné výstupy i publikovat. Proto vyvstala potřeba u pozorovatelů uspořádat školení na toto téma.

V prostorách učebny v budově odborného pracoviště se v pátek 11. května sešlo 18 zájemců o tuto akci. Celý workshop byl rozdělen na několik samostatných programů. První blok přednášek byl věnován zpracování CCD snímků programem Muniwin. Tento program, jehož autorem a vylepšovatelem je David Motl, se sestává z několika samostatných podprogramů, které provádí postupné zpracování snímků až k finální fotometrii. Jaroslav Trnka posluchačům zejména objasňoval nastavení základních parametrů programu. Podobnou problematikou nás seznámil i Pavol Dubovský, který představil zpracování snímků programem MCV.

V současné době jsou velmi rozšířené i digitální zrcadlovky (tedy digitální fotoaparáty), které je také možné využít například pro fotometrii proměnných hvězd. Pořízení snímků a pravidla, jak správně postupovat, se dozvíte z návodu, který je dostupný na stránkách sekce. Martin Mašek seznámil účastníky akce s novou verzí programu Muniwin, kde jsou přidány funkce umožňující zpracování snímků z DSLR.

Pokud už získáme data z našich pozorování, je možní s nimi dále nějakým způsobem nakládat. V našem případě se v poslední době řeší správnost určování minim zákrytových dvojhvězd. Mnoho astronomů používá metodu, kterou v roce 1956 publikovali holandští astronomové Kwee a van Woerden, která byla později aplikována do programu AVE. Jak se ukazuje, tato metoda není úplně přesná a je možné ji nahradit přesnějšími matematickými metodami. Bohužel pro uživatele a zpracovatele dat to znamená, že určování minim není úplně triviální. Jiří Liška nám přednesl nedostatky původní metody a její nepřesnosti. Pro amatérské astronomy je potěšující, že přislíbil určité zpracování automatického software, který by mohl pracovat a dávat výsledky a výstupy podobně jako program AVE.

V dalším bloku přednášek se řešily otázky skládání pozorování, konstrukce fázových křivek a hledání period v datech.
Poslední blok přednášek byl věnován publikování dat napozorovaných minim zákrytových dvojhvězd a tranzitů exoplanet prostřednictvím elektronického formuláře. Jaroslav Trnka jako správce databáze upozornil na časté chyby při vkládání dat, které později ztěžují zpracování a kontrolu pro následnou publikaci.

V podobném duchu se nesla i přednáška Kateřiny Hoňkové a Jakuba Jurýška, kterak publikovat pozorování fyzických proměnných hvězd. Důležitou součástí uložení dat je jejich převod instrumentálních dat do standardního fotometrického systému. Podrobnější informace a skript od Luboše Bráta je možné získat na stránkách sekce v rubrice Download. Podobně zde naleznete i odkaz na program Muniwin.

Uspořádaná akce splnila svůj cíl. Pro nové pozorovatele, kteří teprve začínají s fotometrií proměnných hvězd, setkání přineslo mnoho nových informací a zkušeností pro jejich další práci.

 

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz