Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Neuplyne rok, aby se v astronomii neodehrálo něco zajímavého nebo výjimečného. Jaký byl v tomto ohledu rok 2020, připomene odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer ve své přednášce, která proběhne ve středu 20. ledna v 18:00 hodin. Kvůli pokračujícím protiepidemickým opatřením se uskuteční on-line na YouTube prostřednictvím kanálu HVM-Edu.
„Z astronomických úkazů připomenu několik jasných bolidů, pozorovaných i v Česku, a těsnou konjunkci Jupitera se Saturnem,“ prozrazuje autor, jenž svůj výklad doplní bohatým obrazovým materiálem a videoukázkami. „Zajímavé objevy ve Sluneční soustavě umožnily pozemské přístroje. Zmíním se o výzkumu exoplanet a objevu další planety u nejbližšího hvězdného systému s Proximou Centauri. Mnoho zajímavých informací zasílají také kosmické sondy. Z nich například družice TESS sledovala obří hvězdné erupce a astrometrická družice GAIA přinesla nová data o mnoha milionech hvězd. Neopomenu ani zkázu radioteleskopu v portorické observatoři Arecibo, která zarmoutila celou astronomickou komunitu.“
Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí a https://spacenews.com
autor: Josef Beneš