Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Astronom vyprávěl školákům v nezvyklém prostředí.
Mongolská jurta na zahradě zdejší Základní školy Žerotínova byla dnes dějištěm astronomického programu. Odborný pracovník naší hvězdárny tady pro děti ze školní družiny uspořádal přednášku o Sluneční soustavě.
„Připomněl jsem školákům nejdůležitější informace a zajímavosti z naší soustavy,“ říká Radek Kraus, jenž nevynechal ani aktuální dění na obloze. „Vysvětlil jsem, co se stane v prostoru při nastávající konjunkci Jupiteru a Saturnu a jak by mohla být pozorovatelná ze Země. Opomenout jsem nemohl ani starodávnou legendu o Betlémské hvězdě z pohledu astronomie,“ doplňuje Kraus.
Program pro čtvrťáky byl součástí projektového dne zaměřeného na astronomii a navázal na předchozí přednášky. „Žáci nižších ročníků poznávali planetu Zemi, jejich starší spolužáci se dověděli mnoho zajímavého o Sluneční soustavě. Nabyté vědomosti ještě výtvarně zpracují,“ prozrazuje vedoucí školní družiny Petra Plánková.
autor: Josef Beneš