Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Očekávání valašského astronoma se naplnilo. Další pozorovatelé potvrdili existenci „jeho“ dvojhvězdy.
Významný objev, který letos 24. listopadu učinil Petr Zelený z naší hvězdárny za asistence kolegů Jiřího Srby a Ladislava Šmelcera, se podařilo ověřit. Tři týdny poté, co z výsledků pozorování zákrytu hvězdy TYC 2392-01288-1 planetkou Emma zjistil, že se jedná o dvojhvězdu, jeho poznatek potvrdili další astronomové v zahraničí.
„Kontinentální pozorovatelské centrum European Asteroidal Occultation Network už obdrželo výsledky 7 pozorování, z nichž 5 bylo pozitivních,“ informuje Zelený. „I když ostatní pozorování vyšla negativně, jsou pro nás důležitá, neboť pomáhají ohraničit prostor, kam až může planetka sahat,“ dodává.
Pozitivní výsledky přinesla pozorování astronomů v Itálii a Alžírsku. „Italové je zprvu vyhodnotili jako negativní. Po opakovaném posouzení pořízených záznamů však evropské centrum existenci dvojhvězdy potvrdilo. Alžírští kolegové sice k objevu druhé hvězdy přímo nepřispěli, ale pomohli zjistit parametry dvojhvězdy, například úhlovou vzdálenost a vzájemnou pozici obou jejích částí,“ vysvětluje odborný pracovník hvězdárny.
Pozorování našich i zahraničních astronomů potvrdilo rovněž správnost dříve vytvořeného prostorového modelu planetky Emma. „Vyplývá z něj, že má nepravidelný tvar a její střední průměr činí přibližně 131 kilometr,“ konstatuje Zelený, pro něhož se tím celý objev uzavřel.
autor: Josef Beneš