Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Zprávy a informace z realizace projektu Výstavou ke spolupráci a poznání a akcí, které se uskutečnily v rámci projektu.
Všechno začíná a končí. Stejně tak náš projekt Výstavou ke spolupráci a poznání. Projekt sice končí, ale jeho aktivity budou pokračovat i nadále.
Uplynulých 12 měsíců jsme se věnovali plnění všech předepsaných indikátorů, ale hlavně tomu, abychom naplnili duch projektu a celého operačního programu přeshraniční spolupráce, tedy rozvoji vzájemné spolupráce mezi institucemi i jednotlivci na stranách české i slovenské.
V pondělí 13. června 2011 jsme společně se slovenskými kolegy uspořádali cestu v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání s cílem realizovat další ze série přednášek, tentokrát v Dolnom Kubíně.
Cesta byla daleká, ale námahu a útrapy vyvážily zájem a pozornost místních žáků a jejich četné dotazy. Opět se ukázalo, že rozvoj česko-slovenské spolupráce má nejen smysl, ale je prospěšný oběma zemím i lidem. Navíc je to jistý příslib do budoucna.
Koncem května jsme se vydali do příhraniční oblasti se Slovenskem s cílem navštívit další dvě školy s programy v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání.
Na první dvě vyučovací hodiny jsme připravili pozorování naší nejbližší hvězdy – Slunce – spojené s besedou u dalekohledů v Základní škole v Karolince a později v Hovězí.
Po úspěšné realizaci výstav nastal ten správný čas k realizaci druhého kola v podobě doplňkových vzdělávacích přednášek a především pozorování Slunce, na které se všichni děti těšily.
Jako první jsme v dnešním dni navštívili základní školu v Loučce, následně školu v Kelči. Pro pozorování jsme využili chromosférický dalekohled pro pozorování sluneční chromosféry pořízený v rámci tohoto projektu a také klasický fotosférický dalekohled pro pohled na sluneční skvrny.
Jednou z hlavních částí projektu Výstavou ke spolupráci a poznání je návrh, příprava a realizace výstavních projektů na čtyři témata, které jsem si společně s partnerem na základě našich zkušeností zvolili. Kromě přípravy samotných výstav připravujeme také vzdělávací programy pro základní a střední školy.
Právě v těchto dnech vrcholí přípravy výstav a jejich předání do výroby. Ač to možná nevypadá, tak příprava těchto výstavních projektů není snadná a vyžaduje mnoho úsilí. Naše hvězdárna připravuje dvě témata a naši partneři a přátelé z Kysúc také dvě.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
Ve čtvrtek 30. září se ve Hvězdárně Valašské Meziříčí uskutečnilo koordinační setkání k projektu s názvem Výstavou ke spolupráci a poznání.