Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Název projektu: | SPOLEČNĚ PRO PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ V OBLASTI NOVÝCH TECHNOLOGIÍ |
Zkrácený název: | SP-VONT |
Kód výzvy: | FMP/CZ/1/11b |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/11b/01/030 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity Ilkovičova 2961/3 812 19 Bratislava-Karlova Ves Slovenská republika |
Termín realizace: | leden 2019 – prosinec 2019 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz |
Cílem projektu přeshraniční spolupráce je zvýšit intenzitu a rozsah spolupráce v příhraniční oblasti mezi různými subjekty v oblasti výzkumu, vývoje, vzdělávání i průmyslu. Rádi bychom do realizace projektu a jeho aktivit zapojili až 7 partnerských organizací.
Projekt je zaměřen na aktivní vyhledávání potenciálních partnerů v podporovaném území, a to jak mezi organizacemi a firmami, tak jednotlivci. Náplní projektu je řada vzdělávacích a informačních akcí a sdílené know-how chceme využít pro společnou přípravu nejnáročnější aktivity projektu, tj. vypuštění stratosférického balónu s experimenty. Významným cílem projektu je také vytvoření, stabilizace a udržování přeshraniční internetové databáze výsledků a postupů získaných při společných stratosférických experimentech.
Projekt také realizuje propagační a vzdělávací aktivity mezi obyvateli, zejména pak mezi mládeží. Díky pořízenému vybavení (3D tiskárně a příslušenství) prakticky demonstruje potenciál nových technologií a motivuje zejména mladé účastníky akcí k další a těsnější spolupráci na obou stranách hranice.
Vzdělávací aktivita v podobě společného odborného a vzdělávacího semináře s pracovním názvem „Kosmické technologie a kosmický výzkum“. Akce bude určena veřejnosti z příhraniční oblasti, zejména mládeži ze středních a vysokých škol technického zaměření.
Aktivita přispěje ke zvýšení povědomí o nových kosmických technologiích a jejich využít v rámci běžného života, přípravě nových a průběhu stávajících kosmických projektů i výsledků kosmického výzkumu. Akce přispěje k lepšímu vzájemnému poznání zájemců z obou stran hranice, zvýší jejich informovanost nejen o výsledcích velkých projektů, ale také o našem projektu a jeho cílech. Přispěje k publicitě aktivit v rámci příhraniční oblasti.
Aktivita je zaměřena na odbornou veřejnost, pracovníky výzkumných institucí, inovačních firem, výzkumných ústavů, univerzit, ale i středních škol. Snahou je vytvořit podmínky pro vzájemné setkání členů pracovního týmu, zájmových aktérů z příhraničního regionu a představení aktivit, know-how partnerů a vyjádření vůle o navázání spolupráce. Akce přispěje k prohloubení stávající spolupráce, navázání spolupráce s novými subjekty a obyvateli, představení záměrů a připravovaných aktivit a akcí.
Aktivita je zaměřena na rozvoj a prohloubení odborné, věcné a technické spolupráce mezi partnery projektu i dalšími partnery aktivně zapojenými do realizace. Přispěje k lepší odborné spolupráci, k motivaci mladých lidí na obou stranách hranice k zajímavé spolupráci. Je koncipována také jako motivační prvek podporující udržení nových spolupracovníků v týmech.
Nejrozsáhlejší aktivita projektu, která obsahuje celkem tři akce:
Cílem je shromáždit a efektivně zpracovat obrovské množství dat, upravit pro webovou prezentaci, dodat nezbytné technické informace, doplnit obrazovými výstupy. Paralelně s tím bude upraven a doplněn redakční systém stránek astrovm.cz (žadatele), kde vznikne samostatná podstránka stratolety.astrovm.cz, bude navržen a implementován grafický vzhled podstránek a propojen s webem partnera (partnerů).
Poté budou jednotlivá data dle času, po jednotlivých letech doplňována do společné přeshraniční databáze včetně možností přístupu k primárním naměřeným datům z obou stran hranice.
Aktivita osloví střední školy v příhraničí (cca 10 škol technického či přírodovědného zaměření na každé straně hranice) s nabídkou realizace propagační aktivity včetně ukázky 3D tiskárny, akce mohou být otevřeny i veřejnosti.
Akce přispějí zejména k oslovení mladé generace nastupující na univerzity, významným způsobem rozšíří publicitu mezi důležitý segment cílové skupiny, bude zároveň vzdělávací v kontextu toho, že i v příhraniční oblasti je možné dělat zajímavý výzkum a experimenty na velmi vysoké úrovni.
Aktivita přispěje k nákupu nových technologií efektivně využitelných v rámci partnerské spolupráce (3D tiskárna), řešení odborných i vzdělávacích projektů, motivace mladých lidí ke studiu technických oborů a zrychlení procesu vývoje nových komponent pro experimenty a snížení nákladu na tento proces.
autor: Libor Lenža