Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Název projektu: | SPOLEČNÉ MOTIVAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRO MLADÉ |
Zkrácený název: | SMVpM |
Kód výzvy: | 3/FMP/11b |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/11b/03/051 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | listopad 2019 – říjen 2020 |
Kontaktní e-mail: | nlenzova@astrovm.cz |
Projekt je zaměřený na rozvoj spolupráce v přípravě a realizaci speciálních experimentálních vzdělávacích a motivačních programů pro mládež s využitím speciálních pomůcek a modelů.
Snaží se napomoci řešit problém s motivací ve výuce a podporuje výuku přírodních věd a technických oborů v příhraniční oblasti. Cílem je společně s přeshraničním partnerem připravit a evaluovat na českých a slovenských školách a dalších skupinách mládeže, didakticky efektivní edukační programy.
S metodickými postupy budou v rámci společné akce seznámeni pracovníci partnerů a dalších vzdělávacích institucí. Metodiky budou veřejnosti k dispozici na webu.
Projektu také podporuje zájem dětí o mimoškolní aktivity. Probírané experimenty a problémy mohou dále hlouběji studovat v rámci různých mimoškolních aktivit nejen na hvězdárnách příhraničního regionu. Podporujeme zájem o přírodní a technické obory, zvyšujeme informovanost pracovníků vzdělávacích institucí na obou stranách hranice a posilujeme zájem mládeže o mimoškolní aktivity.
Setkání slouží především pro přípravu vzdělávacích programů dle jednotlivých bloků, včetně podchycení specifik rámcových výukových programů na školách na obou stranách hranice.
Akce se uskuteční na slovenské straně v sídle přeshraničního partnera. Předpokládáme účast téměř všech členů projektového týmu. Budou upřesněny rámcové obsahy jednotlivých tematických bloků a budou prověřeny ze strany odborných pracovníků – metodiků – specifika vzdělávacích programů v obou příhraničních regionech.
Společná kooperační aktivita na výměnu zkušeností a přenosu know how mezi partnery malého projektu (K/8)
Jednodenní setkání odborných pracovníků (metodiků a lektorů – pravděpodobně 3-4 z ČR a 3 ze SR) s cílem výměny zkušeností s přípravou programů, výběrem pomůcek, navrženými experimenty, didaktickým přístupem tak, aby bylo možné vybrat to nejlepší z připravovaných postupů a oblastí a ty v celé šíři dokončit a dovést do podoby hotových edukačních programů.
Setkání bude odborně velmi náročné, uskuteční se opět na slovenské straně v prostorách přeshraničního partnera. Cílem aktivity je sestavit finální obsahy, formy a metodiky jednotlivých vzdělávacích experimentů dle bloků určených pro školní mládež a zájmové kroužky.
Hlavní aktivita projektu, realizace společných výměnných vzdělávacích aktivit na školách v ČR i SR, za účasti lektorů z obou stran hranice. Plánujeme celkem 12 akcí, z toho po 6 na každé straně hranice. Akce budou zajišťovat minimálně 2 lektoři (jeden z ČR, druhý ze SR).
Aktivita je určena žákům v rámci školy či mládeži v rámci mimoškolních aktivit. Cílem aktivity je nejen upozornit školy a mládež na nově připravené programy a jejich didaktický přístup s velkým použitím pomůcek a modelů, ale také získat zpětně informace od účastníků, které by vedly k vylepšení programů.
Aktivita realizuje v praxi edukační programy připravené v rámci aktivity K/8 a K/25 s využitím pořízených speciálních pomůcek a modelů. Součástí aktivity je také zpracování a zveřejnění metodických listů k jednotlivým experimentům v rámci blokům edukačních programů dle oborů; možnost využití i pro rodiče nadaných a talentovaných dětí.
Aktivita projektu je zaměřena na propagaci a seznámení s výsledky a připravenými programy a jejich možnostmi pro širší okruh odborných pracovníků vzdělávacích institucí z obou stran hranice. Realizace vzdělávacího semináře pro pracovníky škol a vzdělávacích institucí, který je určen zejména pracovníkům projektových partnerů, pedagogům, osobám věnujícím se mimoškolním aktivitám apod. Seminář bude dvoudenní (motivační večerní a noční pozorování pro účastníky) s možností diskuse a výměny zkušeností a názorů v širším fóru. Přednášky budou zaměřeny na praktické ukázky připravených programů, seznámení s navrhovanou metodikou výuky, možnosti různých přístupů při výuce přírodovědných a technických oborů a širší souvislosti vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a techniky.
Aktivita bude realizována převážně na straně žadatele s tím, že přeshraniční partner bude mít v rámci aktivity významnou konzultační roli. Některé pomůcky a modely jsou již vybrány, ale řada drobnějších pomůcek a modelů bude vybrána na základě přípravy experimentů a konečného výběru projektového týmu.
Cílem aktivity je pořízení pomůcek a vybavení pro realizaci speciálních edukačních programů pro mládež; všechny navrhované pomůcky a vybavení jsou neinvestiční nákupy.
Projekt je spolufinancován z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika
Fond malých projektů
Soubor metodických materiálů pro vzdělávací programy a mládež.
Celý soubor ke stažení ve formátu pdf (1,2 MB)
Celý soubor ke stažení ve formátu pdf (2,3 MB)
autor: Libor Lenža