Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Název projektu: | ZVYŠOVÁNÍ DOVEDNOSTÍ HVĚZDÁREN NA SLOVENSKO-ČESKÉ HRANICI V OBLASTI |
Zkrácený název: | ZDH |
Kód výzvy: | 9/FMP/11b/N |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/11b/09/114 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Partner projektu 1: | Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci Sládkovičova 41, 920 01 Hlohovec Trenčianský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | duben 2022 – prosinec 2022 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz, hstrnadelova@astrovm.cz |
Projekt spojuje dva směry spolupráce a napomáhá dalšímu rozvoji dovedností v oblasti vzdělávání. První směr/část projektu navazuje na dlouholetou spolupráci Hvězdárny Valašské Meziříčí a Krajské hvězdárny v Žilině. I přes značný rozvoj mají hvězdárny v oblasti vzdělávání stále prostor k rozvoji a zlepšování. Efektivním způsobem rozvoje je vzájemné setkávání a společná příprava a realizace programů pro veřejnost, výměna poznatků, vhodných řešení i nápadů v této oblasti.
Druhá část projektu představuje vytvoření nového partnerství v oblasti využití odborné činnosti ke kvalitnějšímu vzdělávání a rozvoje přeshraniční spolupráce subjektům sdílením zkušeností. Novým partnerem je Hvězdárna v Hlohovci, se kterou před desítkou let HVM krátce spolupracovala.
Zrealizován bude 3denní workshop obsahově zaměřený na vzdělávací, výzkumné a odborně-pozorovatelské činnosti hvězdáren (zejména HVM a Krajské hvězdárny v Žilině), ale také na možnosti podpory a rozvoje cestovního ruchu. Cílem je rozvinout dovednosti a nabídku obou partnerů ve vzájemné kooperaci s využitím stávajícího i nově pořízeného vybavení. Součástí workshopu budou praktická večerní pozorování s využitím techniky, představení pokroků v oblasti pozorování meteorů.
Náplní aktivity je příprava a realizace vzdělávacích akcí ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině. Připravíme celkem čtyři akce/programy pro rodiny s dětmi na různá témata (např. Češi a Slováci v kosmu, Život ve vesmíru apod.). Tři akce se uskuteční v HVM a jedna na některém pracovišti Krajské hvězdárny v Žilině. Účastníci získají jak odborné informace, tak si sami základní principy fyzicky v praxi vyzkouší. Prostřednictvím široké veřejnosti, kdy skupina rodiny s dětmi je vhodnou cílovou skupinou, pro rozvoj osvěty těchto programů, přiblížíme současnou vědy, techniku a technologie.
Bude pořízen propagační materiál velikosti A4, skládaný, který znázorní v grafické podobě zázemí areálů obou hvězdáren (mapka). Doposud takový materiál k dispozici není. Součástí budou i základní informace o návštěvním řádu a pravidlech návštěvy v těchto areálech. Ve vazbě na situace poslední doby (epidemiologická opatření), je takový materiál pro rychlou informovanost návštěvníků potřeba.
Součástí rozpočtu jsou náklady na pořízení materiálu souvisejícího jak s realizací jednotlivých aktivit, tak představující propagační prvek. Tyto materiály budou využívány jak na workshopech, tak při programech pro rodiny s dětmi
Jedná se o pořízení drobných laboratorních potřeb a pomůcek, které si budou moci účastníci akcí po jejich realizaci odnést se sebou domů. Zároveň bude pořízeno drobné vybavení nezbytné pro večerní pozorování a akci pro veřejnost. Dále bude uspořádán workshop pro pracovníky a spolupracovníky hvězdáren.
Zrealizován bude 2denní workshop zaměřený mimo jiné na navázání spolupráce a rozvoj vzdělávacích aktivit žadatele a Hvězdárny v Hlohovci. Do této aktivity bude zapojena také Krajská hvězdárna v Žilině. Spolupráce s Hvězdárnou v Hlohovci započala již před mnoha lety
Výměnná aktivita bude zahájena společným setkáním, jehož náplní bude oblast pozorování proměnných hvězd. Jedná se o jedno z nosných témat odborných pozorování a jeho využití ve vzdělávacích aktivitách. Tyto společné aktivity napomohou všem partnerům najít a rozvíjet další možnosti spolupráce v odborné činnosti a jejího využití ve vzdělávací a popularizační činnosti partnerů. Záměrem workshopu bude rozvinout práci hvězdáren na základě funkční a efektivní přeshraniční spolupráce. Pro tuto část projektu bude pořízeno i potřebné vybavení, budou realizována večerní pozorování s využitím stávající techniky a drobného vybavení.
Pro potřeby spolupráce v oblasti proměnných hvězd bude v rámci projektu pořízena jedna kamera a pomocná zařízení pro řízení dalekohledů a dva notebooky potřebné k obsluze uvedeného vybavení. Toto vybavení bude primárně využito pro sběr dat z pozorování proměnných hvězd tak, aby mohly být prezentovány na workshopu a v rámci vzájemné spolupráce partnerů.
autor: Libor Lenža