Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Název projektu: | SPOLEČNĚ O POČASÍ – METEOROLOGIE PRO VŠECHNY |
Zkrácený název: | SOP-MPV |
Kód výzvy: | 7/FMP/11b/N |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/11b/07/097 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | listopad 2021 - říjen 2022 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz, hstrnadelova@astrovm.cz |
Cílem projektu je zlepšení přístupu veřejnost k informacím o aktuálním stavu počasí (včetně moderní a uživatelsky příjemné online formy), a to ve vazbě na standardní poskytované služby obou partnerů – večerní astronomická pozorování. Dále je cílem zvýšit povědomí o vybraných meteorologických jevech, zlepšit pochopení informací o počasí z masmédií (jak pro mládež, tak veřejnost) a seznamovat obyvatele se zajímavými a zejména rizikovými meteorologickými jevy a správném chování při jejich výskytu. Součástí jsou vzdělávací a osvětové programy pro mládež i širokou veřejnost na obou stranách hranice a vydání informační a vzdělávací brožury a infoletáčku. Projekt bude realizován v areálu žadatele a areálech HCP, Krajské hvězdárny v Žilině, v Kysuckom Novom Meste a na Malom Dieli v Žilině.
Příprava a realizace vzdělávacích a osvětových programů věnovaných meteorologii, monitorování meteorologických prvků, významu přeshraniční spolupráce, výskytu rizikových meteorologických dějů, seznámení s principy měření prvků počasí apod. Program bude doplněn drobnými pomůckami a vzdělávacími materiály, zejména pro mladé návštěvníky. V areálu žadatele bude upravena klasická meteorologická budka a bude zpřístupněna veřejnosti. Budou instalovány informační a vzdělávací tabule k měření počasí. Aktivita přispěje ke zvýšení informovanosti a osvětě v oblasti počasí, jejich předpovědí, interpretací předpovědí a také doporučenému bezpečnému chování při rizikových meteorologických jevech. Budou připraveny a zrealizovány 2 akce, po jedné na každé straně hranice.
Aktivita je zaměřena na podporu vzdělávání a výměnu know-how ke vzdělávacím programům zaměřených na mateřské školy a 1. stupně ZŠ. Je to věková skupina obyvatel, kterou lze efektivně motivovat a vzdělávat v tématu projektu. Pro realizaci aktivity bude nezbytné pořídit, instalovat a připravit k použití pomůcky a přístroje pořizované v rámci projektu.
Proběhne celkem 8 programů pro MŠ/ZŠ, z toho 4 programy v SR a 4 v ČR. U 2 akcí na každé straně hranice se budou jejich realizace účastnit členové projektového týmu z druhé strany hranice. Místem realizace budou areály obou partnerů.
Při realizaci akcí pro MŠ/ZŠ budou využity pořízené přístroje a pomůcky, na straně žadatele také zpřístupněna a upravena klasická meteorologická budka a další již existující pomůcky.
Cílem aktivity je příprava (obrazového i textového) materiálů pro dva tištěné materiály: (1) informační letáček „Počasí na horách - příležitost i ohrožení“ s informacemi o rizikových stavech počasí a bezpečném chování v jejich průběhu a (2) brožury „Počasí v přírodě - krása, poučení i rizika“ zaměřené na osvětu meteorologických jevů, rizikových stavů počasí, pochopení předpovědí a jejich interpretace.
Odborní pracovníci budou nejprve pořizovat potřebné a vhodné snímky meteorologických jevů (případně vezmou z archivů). K tomu využijí nové technické vybavení (obě kamery), které budou snímat a dokumentovat typické stavy počasí. S přípravou textů vypomohou také meteorolog a horský záchranář.
Aktivita přispěje k většímu plošnému dopadu projektu distribucí materiálů do informačních center v příhraniční oblasti a zvýší informovanost obyvatel, povědomí a základní znalosti v oboru meteorologie a jejího využití.
Cílem aktivity je technicky dospecifikovat, vybrat, poptat a zakoupit potřebné přístroje a pomůcky pro realizaci aktivit projektu. Jedná se zejména o meteorologické měřící či monitorující přístroje, případně materiál k jejich sestaveni potřebné pro realizaci vzdělávacích a osvětových aktivit, sběr obrazového materiálu pro aktivitu a propojení dvou přístrojů na veřejně přístupný internet.
V rámci projektu byla instalována v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí meteorologická kamera, která umožňuje bezprostřední náhled na aktuální stav počasí na hvězdárně, např. při plánování večerního pozorování pro zájemce z širšího okolí.
Elektronická verze tištěné brožury POČASÍ NA HORÁCH příležitost i ohrožení.
Brožura ke stažení (pdf, 2,9 MB).
Elektronická verze informačního letáčku Příležitosti i ohrožení POČASÍ NA HORÁCH s podtitulem Stručně a přehledně o rizikových stavech počasí na horách a bezpečném chování v jejich průběhu.
Infoletáček ke stažení (pdf, 1,1 MB).
autor: Libor Lenža