Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Název projektu: | SPOLEČNÁ VÝSTAVNÍ EXPOZICE A ZLEPŠENÍ TECHNICKÉHO STAVU KULTURNÍ PAMÁTKY |
Zkrácený název: | SVE-ZTSKP |
Kód výzvy: | 8/FMP/6c/I |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/6c/08/099 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | březen 2022 – únor 2023 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz, hstrnadelova@astrovm.cz |
Projekt zlepšuje podmínky pro návštěvníky naší hvězdárny. Cílem projektu je navrhnout, realizovat a prezentovat venkovní mobilní výstavní expozici zaměřenou na poznatky moderní astronomie, fyziky a dalších přírodních věd. Jedná se o moderní komunikační prostředek, který napomůže ke zvýšení atraktivnosti akcí a návštěvnosti. Využitelný bude na řadě akcích v sídle i mimo sídla obou partnerů projektu. Dalším cílem je revitalizace přednáškového sálu a jeho zázemí, která přinese zlepšení technického stavu a funkčnosti kulturní památky. Projekt také významně prohlubuje spolupráci mezi dvěma obdobnými institucemi v příhraniční oblasti SR a ČR. Jedním z výstupů je i přeshraniční závěrečná konference.
Cílem aktivity je úprava a revitalizace přednáškového sálu v hlavní budově žadatele a jeho dovybavení drobnou technikou. Dojde k obměně stávajících panelů na bočních stěnách přednáškového sálu za podsvětlené panely s obrazy z historie a činnosti žadatele. Dále bude doplněna lišta pro umístění elektrorozvodů a většího počtu zásuvek (dle počtu umístění lavic), které budou sloužit pro potřeby návštěvníků v sále. Součástí aktivity je i revitalizace části zadní stěny přednáškového sálu a zakrytování stávajících VZT rozvodů, instalace posuvných oken v místech balkónků a doplnění technické vybavení přední části přednáškového sálu (světla, dataprojektor, pevné plátno). Úpravu také prodělá tlumené osvětlení přednáškového sálu, které bude schopno vytvořit požadované světelné podmínky tak, aby to odpovídalo potřebám při různých akcích.
Cílem aktivity je navrhnou, připravit a realizovat venkovní expozici. Jedná se o pořízení 7 ks velkých výstavních panelů venkovní expozice, oboustranných, vytvářejících 14 ks výstavních ploch rozměru 150 × 150 cm pro polep potištěnou samolepící fólií. Expozice bude věnována současné astronomii a vzájemné spolupráci partnerů. Výstava může být umístěna nejen v areálu partnerů, ale díky mobilitě a pevnosti v různých místech příhraniční oblasti tak, aby mohla být prezentována většímu počtu uživatelů.
Dále budou pořízeny pomůcky doplňující vzdělávací expozici a modely v areálu žadatele. Tyto pomůcky budou sloužit jako modely planetárních soustav u jiných hvězd.
Ve vazbě na hlavní aktivity projektu proběhnou i neinvestiční projektové aktivity: (1) slavnostní zahájení a představení venkovní výstavní expozice a (2) závěrečná konference v sídle žadatele, věnované současné astronomii, vzdělávání a přeshraniční spolupráci. Jednodenní konference za účasti návštěvníků z řad odborné veřejnosti, partnerů a v případě zájmu i široké veřejnosti, představí revitalizované části kulturní památky, její vývoj v čase, realizované úpravy budov i areálu.
autor: Libor Lenža