Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Projekt regionální spolupráce AV ČR - Rozvoj pozorování a spektroskopie meteorů a meteoritů, reg. č. R200401521 - navazuje na zkušenosti a výsledky v oblasti pozorování meteorů a jejich spektrografie. V rámci Zlínského kraje sídlí jádro observační sítě pro pozorování meteorů a jejich spektrografický výzkum ve Valašském Meziříčí a Kroměříži. Institucionálně jej zajišťují Společnost pro meziplanetární hmotu ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, příspěvkovou organizací Zlínského kraje. Projekt je realizován s podporou dotace pro Regionální spolupráci AV ČR.
Projekt regionální spolupráce podaný Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., kde naše hvězdárna plní roli regionálního partnera byl finančně podpořen i v roce 2017. Finanční podpora ze strany programu Regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR činí 140 tisíc Kč. Celkový rozpočet projektu na rok 2017 činí 222 tisíc Kč, z čehož 42 tisíc Kč poskytuje na řešení projektu Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ze svého běžného provozu. Zbývající částku 40 tisíc Kč do projektu vkládá žadatel - Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského,v. v. i. v Praze.
AV ČR rozhodla o pokračování našeho společného projektu a přidělila mu finanční podporu i v roce 2016. Finanční podpora ze strany programu Regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR činí 197 tisíc Kč. Celkový rozpočet projektu na rok 2016 činí 289 tisíc Kč, z čehož 62 tisíc Kč poskytuje na řešení projektu Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ze svého běžného provozu. Zbývající částku 30 tisíc Kč do projektu vkládá žadatel - Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského,v. v. i. v Praze.
Díky schválení pokračování projektu mohou dosavadní úspěšné aktivity pokračovat a v některých oblastech budeme schopni dalšího rozvoje observační sítě, pozorování, laboratorních experimentů a také oboustranné spolupráce.
V rámci projektu budou zaznamenávána, studována a srovnávána reálná spektra meteorů pořizovaná na observatoři Valašské Meziříčí a řadě dalších stanic kamerovými spektrografy zapojenými do Evropské sítě CEMENT a laboratorní ablační emisní spektra vzorků meteoritů pořízená pomocí aparatury umožňující vysoko repetiční ablaci materiálů excimerovým laserem a synchronizovanou akvizicí spekter vysoce rozlišujícím Echelle spektrografem ESA 4000 (LLA Instruments GmBH, Německo) a spektrometrem Ocean Optics HR 4000. Spektra budou přiřazena jednak kvalitativním porovnáním, srovnáním s dostupnou literaturou a databázemi NIST (US National Institute of Standards and Technology), The Atomic Linelist (University of Kentucky) a pomocí kvantově mechanických výpočtů, přičemž budou změnou podmínek ablačního plasmatu zohledněny i dynamické prvky hrající roli při průniku a sestupu tělesa atmosférou.
Předkladatelem a hlavním řešitelem projektu je oddělení spektroskopie, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. pod vedením Dr. Martina Feruse a prof. Svatopluka Civiše. Toto pracoviště zajistí laboratorní měření spekter pomocí unikátního vysoce rozlišujícího spektrometru Echelle ESA 4000 a Ocean Optics HR 4000, provoz ablační aparatury, vyhodnocení spekter, interpretaci pomocí databází, kvantově mechanické výpočty a komparativní studie reálných spekter meteorů a laboratorních ablačních spekter meteoritů.
Regionální partner Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace ve spolupráci se Společností pro meziplanetární hmotu (obě organizace jsou kolektivními členy České astronomické společnosti), zajistí přípravu, konstrukci a provoz pozorovací aparatury, vybrané vzorky meteoritů pro ablační experimenty, poskytne vzorky minerálů a hornin, zajistí zpracování a zpřístupnění spekter reálných meteorů a identifikaci k mateřským tělesům. Připraví také společné pracovní setkání s cílem prezentovat aktuální problémy a postup jejich řešení v rámci spolupracující observační sítě a jejího napojení na špičkové pracoviště AV ČR.
V roce 2015 činil celkový rozpočet projektu 269 tisíc Kč. Z toho dotace ze strany AV ČR na regionální spolupráci činí 190 tisíc Kč a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. projekt dofinancovává částkou 79 tisíc z běžného provozu organizace.
V letech 2015 a 2017 podpořeno dotací z programu Regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR.
autor: Naďa Lenžová