Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Název projektu: | SPOLEČNĚ NA HRANICI VESMÍRU |
Zkrácený název: | SnHV |
Kód výzvy: | 5/FMP/11b |
Kód projektu: | CZ/FMP/11b/05/056 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity Ilkovičova 2961/3 812 19 Bratislava-Karlova Ves Slovenská republika |
Termín realizace: | listopad 2020 – říjen 2021 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz |
Projekt i přes nepříznivou epidemiologickou situaci na přelomu roku 2020/2021 úspěšně pokračuje a vytvořené vývojové týmy pracují v rámci svých možností.
Nabízíme vám sérii rozhovorů se členy projektového týmu, kteří se podílejí na vývoji a stavbě experimentálních stratosférických modulů či připravují samotné výzkumné experimenty.
Projekt podporuje spolupráci a vyhledávání nových zájemců o práci v přeshraničních vývojových a výzkumně-technických týmech, zaměřených na vývoj nových zařízení, technologií a inovací. Bude podporována práce nejméně dvou vývojových týmů, v nichž budou zastoupeni lidé z obou stran hranice. Pracovat budou pod vedením zkušených vývojových pracovníky z ČR i SR. Jejich cílem bude s pomocí pořízené techniky a materiálů společně vývinout a zkonstruovat experimentální platformy – moduly – pro výzkum ve stratosféře, případně v kosmickém prostoru.
Projekt počítá s reálným ověřením vyvinutých modulů v podmínkách stratosféry při dvou testovacích letech. Na závěr se uskuteční společný seminář shrnující výsledky projektu a další rozvoj spolupráce.
Projekt reaguje na stávající situaci v oblasti, neboť existují roztříštěné skupinky či jednotlivci se značným vývojovým potenciálem, kteří se snaží realizovat své aktivity nejrůznějším způsobem – obvykle pouze na úrovni teoretického rozpracovávání a řešení problémů, a to (nejen v rámci vysokoškolského či středoškolského studia. V posledních dvou letech jsme zejména v rámci pořádaných akcí a setkávání zaznamenali, že počet těchto zájemců mírně roste. Zároveň se je však, až na výjimky, nedaří dále rozvíjet a podpořit jejich technický talent, který by mohli uplatnit v oblasti inovací či výzkumu. Hlavní příčinou je skutečnost, že ve svém okolí nemají nikoho, kdo by je systematicky vedl, chybí jim základní technické vybavení i speciální materiál.
Součástí aktivit projektu je nezbytné setkávání pracovního týmu, v době epidemických opatření se bude jednat zejména o on-line konference a setkání. Cílem je lepší osobní seznámení a zlepšení vzájemné spolupráce ve vývojových týmech, pro efektivnější řízení vývojových týmů i celého projektu. Budou sloužit především jako odborná platforma s cílem nabídnout zájemcům prostor k výměně zkušeností a jednotlivcům i organizacím poskytnout možnost zapojit se do realizace projektu. V rámci těchto akcí budou specifikovány vyvíjené moduly a budou zde řešeny otázky konstrukce, využití, testování i integrace.
Mezi cíle závěrečného workshopu patří zejména: shrnout dosavadní spolupráci a její přínosy, prodiskutovat výsledky vyvinutých zařízení, zhodnotit výzkumné či technologické přínosy, posoudit další možnosti a plány na jejich využití a seznámit se s pokrokem v dotčených oblastech. Přispěje také k prohloubení spolupráce a zvýšení informovanosti o pokrocích a výsledcích ostatních vývojových skupin. Odborné výsledky projektu a vývojových skupin budou prezentovat jejich lídři a vybraní zástupci.
Klíčová aktivita projektu po celou dobu jeho realizace. Skládá se z několika činností: (1) setkávání a odborné konzultace příhraničních vývojových týmů při vývoji experimentálních modulů a přístrojů; (2) konstrukční a vývojové práce na pracovištích členů vývojových skupin; (3) příprava a stavba prototypů (pravděpodobně 2 neletové a 2 letové); (4) otestování funkčnosti a použitelnosti v laboratorních podmínkách a testy odolnosti; (5) testování modulů v reálných podmínkách při 2 stratosférických letech.
Předpokládáme, že budou vyvíjeny moduly: (a) pro pokusy s biologickými entitami – mikrořasy, řasy, sinice; (b) pro fotochemické experimenty a detekcí části a (c) radiové experimenty + modul pro snímací kamery. K ověření funkčnosti a odolnosti jsou určeny dva stratosférické lety, které mají motivační účinek na členy vývojových týmů.
Předpokládáme, že moduly již budou obsazeny testovacími experimenty a vzorky, abychom mohli ověřit komplexní funkčnost modulů, případně jejich nedostatky. Vzorky poté vyhodnotí samostatné výzkumné týmy.
Cílem aktivity je řádně administrovat nákup a pořídit nezbytné technické vybavení pro realizaci projektových aktivit. Jedná se o pořízení 2 doplňujících zařízení pro stávající 3D tiskárnu na bázi plastových filamentů – tedy souboru nástavců, trysek a zařízení umožňujících tisk speciálními materiály a pořízení nástavce pro multimateriální tisk, který umožňuje tisk až z 5 materiálů současně. Největší investiční položkou je pořízení kompletu 3D tiskárny na bázi fotocitlivých pryskyřic včetně vytvrzovací a mycí stanice. S její pomocí lze tisknout menší detaily a náročnější tvary.
Budou specifikovány nezbytné technické parametry 3D tiskárny, dalších komponentů a na základě průzkumu trhu bude vybrán dodavatel(é) s cílem zajistit nejlepší poměr ceny a výkonu dodávaného zařízení v dané cenové kategorii. Řídící a administrativní pracovníci zajistí objednávku zařízení, zprocesují potřebné dokumenty a bude-li potřeba, zajistí u dodavatele zaškolení obsluhy.
Po zaškolení odborných pracovníků zahájí testování tiskárny, od softwaru přes tisk, vytvrzování, mytí a podobně, a optimalizují celý proces. Aktivita zajistí pro realizaci projektu nové technologie a jejich efektivní využití v dalších činnostech. Kompletní podklady nutné pro konstrukci a přípravu tiskových programů budou poskytnuty také příhraničnímu partnerovi.
Tabule ke stažení v pdf (393 kB)
autor: Libor Lenža