Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Na této stránce jsou zveřejněny náhledové obrázky a pdf verze výstavních panelů v malém rozlišení, které byly připraveny a vyrobeny v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání.
Tři tělesa, o nichž výstava pojednává, jsou pro člověka v mnoha praktických ohledech nenahraditelná. Učíme se o nich ve škole, díváme se na ně každý den a přesto o nich mnohdy příliš nevíme. Výstava je určena především žákům prvních stupňů základních škol, představuje a upozorňuje nenásilnou a hravou formou na základní fakta a informace.
Pro účely snadnějšího pochopení je také zpracován metodický materiál pro cílovou skupinu, který je v elektronické podobě dostupný na stránkách projektu ve formátu pdf.
Výstavní panel SZM-Slunce ve formátu pdf (769 kB)
Výstavní panel SZM-Země ve formátu pdf (905 kB)
Výstavní panel SZM-Měsíc ve formátu pdf (760 kB)
je místem našeho života, a také místem, které člověk pomocí pozemské i kosmické techniky intenzivně zkoumá. I přes obrovský pokrok ve výzkumech a poznávání jednotlivých těles či skupin těles je stále co objevovat, vysvětlovat a především pochopit.
Tato výstava, kterou v rámci projektu sestavili naši slovenští kolegové a partneři z Kysucké hvězdárny, je přeložena kompletně do češtiny a nabízí základní přehled údajů, informací a aktualit pro jednotlivé skupiny těles Sluneční soustavy. Výstava je určena především druhých stupňům základních škol a školám středním.
Výstavní panel Sluneční soustava 01 - Slunce ve formátu pdf ( 1,83 MB)
Výstavní panel Sluneční soustava 02 - Terestrické planety ve formátu pdf (1,81 MB)
Výstavní panel Sluneční soustava 03 - Obří planety ve formátu pdf (1,49 MB)
Výstavní panel Sluneční soustava 04 - Měsíce ve formátu pdf (2,3 MB)
Výstavní panel Sluneční soustava 05 - MPH ve formátu pdf (2,05 MB)
O čemže je tato výstava? Autoři výstavy uvádějí: METEOROLÓGIA (z gréckeho meteora=vzdušné veci, logos=veda) je veda o zemskej atmosfére, jej zložení, stavbe, vlastnostiach, dejoch a javoch v nej prebiehajúcich. V súčasnosti sa väčšinou stotožňuje s fyzikou atmosféry.
Výstavní panel Meteorologie 01 ve formátu jpg (0,98 MB).
Výstavní panel Meteorologie 02 ve formátu jpg (0,97 MB).
Výstavní panel Meteorologie 03 ve formátu jpg (0,84 MB).
Výstavní panel Meteorologie 04 ve formátu jpg (1,28 MB).
Výstavní panel Meteorologie 05 ve formátu jpg (1,12 MB).
Kosmologií označujeme souhrn vědeckých poznatků, které vedou k pochopení vesmíru jako celku, zejména s ohledem na jeho původ a budoucnost. Kosmologie se z dřívějších filosofických úvah v průběhu 20. století přeměnila v exaktní vědeckou disciplínu, která má dnes široké experimentální zázemí.
Ve spolupráci s předním odborníkem a popularizátorem fyziky a astrofyziky panem prof. Petrem Kulhánkem, vedoucím oddělení teorie plazmatu, katedry fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. Náročné téma vzniku a vývoje vesmíru obsahově a obrazově navrhl na pět panelů, které si můžete prohlédnout ve formátu pdf (s malým rozlišením).
Výstavní panel 01 ve formátu pdf (2,8 MB).
Výstavní panel 02 ve formátu pdf (2,3 MB).
Výstavní panel 03 ve formátu pdf (1,9 MB).
Výstavní panel 04 ve formátu pdf (2,5 MB).
Výstavní panel 05 ve formátu pdf (2,0 MB).
autor: Libor Lenža