Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Na této stránce budeme postupně zveřejňovat všechny potřebné informace z realizace projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji.
V druhé polovině července se uskutečnila plánovaná Přeshraniční letní škola vědy a techniky určená zejména žákům nejvyšších ročníků základních škola a studentům škol středních. Možnost zúčastnit se však měli také pedagogové a pracovníci vzdělávacích institucí.
Úspěšná akce se uskutečnila za účasti dvou desítek mladých lidí z obou stran hranice a několika odborných lektorů. Věříme, že se jedná o začátek nové tradice, kterou společně s přeshraničním partnerem Krajskou hvězdárnou v Žilině budeme v dalších letech rozvíjet.
V posledním měsíci uplynulého školního roku jsme zahájili první sérii evaluace inovativních vzdělávacích programů na školách příhraničního regionu. První evaluované programy byly zaměřeny na spektroskopii a její význam a na problematiku digitální fotografie.
Akce realizovali odborní pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí na školách na Slovensku i v České republice. Vzdělávací programy byly zaměřeny více prakticky, takže studenti a žáci měli možnost si některé věci sami vyzkoušet.
V rámci projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji pořádáme mimořádnou a zajímavou akci s názvem Přeshraniční letní škola vědy a techniky, která se koná v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o.
Akce je určena zejména žákům nejvyšších ročníků základních škol a studentům škol středních. Každý den z pěti dnů letní školy bude věnován jednomu klíčovému tématu, kterému se věnuje i celý projekt.
Neváhejte, přihlaste se a přijďte mezi nás!
Realizace nového projektu, který valašskomeziříčská hvězdárna realizuje společně se zkušeným přeshraničním partnerem Krajskou hvězdárnou v Žilině, byla prakticky zahájena společným koordinačním setkáním. Pracovní setkání se uskutečnilo v areálu Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste.
Cílem setkání bylo podrobně naplánovat vlastní realizaci projektu a také rozdělit úkoly, odpovědnosti a stanovit termíny realizace jednotlivých aktivit projektu.