Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V rámci aktivit projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji jsme připravili a realizovali materiály publicity, které níže zveřejňujeme v elektronické podobě.
V rámci projektu jsme připravli specializovný vzdělávací materiál určený zejména studentům středních škol, pedagogům, pracovníkům vzdělávacích institucí i dalším zájemcům věnovaný problematice plazmatu. Autorem publikace je přední české odborník prof. Petr Kulhánek z FEL ČVUT v Praze.
Brožurka ke stažení (rozlišení pro monitor) ve formátu pdf (1,28 MB)
V rámci projektu jsme připravili a vydali informační materiál o připravených vzdělávacích programech a jejich obsahu a pojetí.
Informační letáček (rozlišení pro monitor) ke stažení ve formátu pdf (0,56 MB)
V rámci projektu jsem pro školy připravili informační plakáty o formátech A3 (případně A4).
Plakát ke stažení ve formátu pdf (0,64 MB)
K zajímavé akci určení vážnějším zájemcům o vědu a techniku jsme v rámci projektu připravili 5 denní soustední - Přeshraniční letní školu vědy a techniky. K odborným přednáškám, workshopům a prkatikům jsme připravili a vydali také sborník.
Sborník ke stažení ve formátu pdf (rozlišení pro monitor) ke stažení (1,32 MB)
S ohledem na zaměření jednoho z workshopů jsme využili dříve připravený a zpracovaný materiál v rámci projektu KOSOAP jako doplňkového materiálu k Přeshraniční letní škole vědy a techniky s tématem spektroskopie.
Doplňkový materiál ke stažení ve formátu pdf (rozlišení pro monitor) ke stažení (0,75 MB)
Zejména při akcích na školách budeme využívat přenosné rollup bannery s publicitou projektu a klíčových aktivit a cílů. Bannery jsou zpracovány v jednotné grafické linii.
Snímek ve větším rozlišení ve formátu jpg ke stažení (1,6 MB)
Za účelem informování o mimořádné letní akci pro mládež jsme zpracovali a vydali vlastním tiskem informační letáček určený zejména mládeži. Informační letáček byl zaslán poštou nebo elektronicky většině základních a středních škol v příhraničním regionu.
Informační letáček ke stažení (1,3 MB; pdf)
Informační tabule o skutečných rozměrech 80x60 cm a 40x30 cm (2 ks) slouží k propagaci projektu a klíčových aktivit mezi cílovými skupinami zejména při osobní návštěvě v objektech obou partnerů a externích akcích realizovaných v rámci projektu.
Informační tabule publicity ke stažení (1,5 MB;pdf)
autor: Naďa Lenžová