Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nový projekt přeshraniční spolupráce je orientovaný na rozvoj vzdělávání s využitím moderních technických pomůcek v příhraničních regionech. Partnery projektu jsou Hvězdárna Valašské Meziříčí a Krajská hvezdáreň v Žiline, pracoviště Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Dne 11. února 2014 se uskutečnilo první pracovní setkání obou projektových týmů na společném koordinačním setkání, které se konalo v prostorách Kysucké hvězdárny.
Projekt má dvě klíčové aktivity. První z nich je příprava a realizace 3 nových vzdělávacích modulů zaměřených na: (1) digitální snímkování a digitální techniku, (2) na optiku - spektroskopii a (3) robotiku a automatizaci. Ke každému z uvedených modulů pořizujeme potřebnou techniku v podobě didaktických pomůcek. Připravené programy pak ověříme v praxi na českých i slovenských školách v příhraniční oblasti. Další významnou aktivitou je příprava a realizace Přeshraniční letní školy vědy a techniky, která je určena zejména talentované mládeži z obou stran hranice.
Všem účastníkům koordinačního setkání byl podrobně projekt představen a byly uvedeny hlavní aktivity a činnosti, které bude potřeba pro zdárné dokončení projektu vykonat. Některé body vzbudily zaslouženou pozornost a vyvolaly diskusi. Týkalo se to zejména Přeshraniční letní školy, která je již naplánovaná na 22. až 26. července 2014 a bude se konat v prostorách areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Na konci setkáni byly shrnuty a rozděleny nejaktuálnější úkoly projektu, dále byli dohodnuti na konkrétní pozice pracovníci z obou projektových týmů. Následovala ještě očekávaná exkurze po interiéru hvězdárny i okolním areálu. Oboji doznává v posledních měsících značné změny k lepšímu, takže se už moc těšíme, až to bude hotovo.
Koordinační setkání projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji.
Koordinační setkání projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji.
Nově upravený přednáškový sál.
Přednáškový sál, tentokrát v modrém světle.
Pohled na spodní část areálu Kysucké hvězdárny s výhledem do okolí.
Vstup do nově rekonstruované Kysucké hvězdárny
autor: Libor Lenža