Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Do aktivit společného projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o. a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity byla zahrnuta i série besed určených žákům nejvyšších ročníků základních škol a zejména školám středním. Po sérii 8 besed, které realizoval slovenský lektor, předseda SOSA pan Jakub Kapuš, na českých školách v průběhu listopadu a prosince 2013, jsme se vydali druhý týden v únoru na Slovensko.
Lektorsky zajišťovali všechny akce odborní pracovníci valašskomeziříčské hvězdárny, kteří se na realizaci projektu intenzivně podílejí a mají vlastní zkušenosti ze startů stratosférických balónů. Organizačně nám při zajišťování akcí velmi pomohli kolegové ze SOSA a také pan Marián Rečičár. Lepší představu o průběhu akcí na jednotlivých školách je možné získat z níže zveřejněných snímků z jednotlivých akcí. Na některých školách se rozvinula zajímavá diskuse a někteří žáci a studenti ukázali, že jim tato problematika není zcela cizí.
Poslední ze čtyř přednáškových dnů jsme dorazili do Trenčína, kde se akcí účastnil předseda SOSA pan Jakub Kapuš a také ředitel Hvězdárny v Partizánskom pan Vladimír Mešter, který nám vydatně pomáhal při organizaci akcí v Trenčíně. Na obou školách jsme byli velmi dobře přijati a akce proběhly bez jakýchkoliv problémů. Děkujeme za spolupráci!
Další významnou aktivitou projektu Společně do stratosféry v nejbližších týdnech bude ukončení příjmu návrhů do studentské soutěže, jejich vyhodnocení, příprava potřebného zařízení a příprava startů. Kromě toho v první polovině března proběhne v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí druhé pracovní setkání se zaměřením na problematiku stratosférických letů, fyziky atmosféry, ale také technických a technologických problémů, které je nezbytné řešit. Kromě toho se budeme zabývat i přípravou velkého závěrečného semináře, který je plánován na červen.
Všem, kteří se podíleli na zajištění této významné vzdělávací a popularizační aktivity projektu, děkujeme!
autor: Libor Lenža