Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Tyto stránky jsou věnovány základním informacím o aktivitách, akcích, činostech připravovaných a realizovaných v rámci projektu Společně do stratosféry. Věříme, že tento netradiční projektu přeshraniční spolupráce povede také k rozvoji spolupráce a vzdělávání na základně vzájemné pomoci a spolupráce.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, pořádá ve dnech 13. až 15. června 2014 přeshraniční setkání odborníků, studentů a dalších zájemců o problematiku a možnosti letů do stratosféry. Akce je pořádána v rámci projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, podpořeného Fondem mikroprojektů.
Jedná se o mimořádnou vzdělávací akci, neformální vyvrcholení projektu, v podobě setkání odborníků a studentů s cílem navazovat vzájemnou spolupráci a kontakty nejen mezi organizacemi, ale také jednotlivci.
V měsící květnu by měly proběhnout oba starty stratosférických balónů se studentskými experimenty na palubě. Své experimenty či přístroje mohli strudenti z obou zemí příhlásit ve studentské soutěži Společně do stratosféry, která probíhala od konce minulého roku do konce letošního února.
V rámci projektu jsem nejen pro soutěžní týmy, ale i pro všechny další zájemce připravili výjimečnou možnost v podobě účasti na startu těchto stratosférických balónů. První start se uskuteční dne 17. května 2014 a druhý pak 31. května 2014.
Projektu přeshraniční spolupráce Společně do stratosféry inicioval už řadu setkání, odborných i vzdělávacích akcí, včetně dvou testovacích letů stratosférických balónů a studentské soutěže. Počátkem března přinesly aktivity projektu velmi zajímavé a inspirující setkání zástupců obou projektových partnerů v Brně, na pozvání zástupců Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.
Od 4. do 7. února 2014 jsme na slovenských školách realizovali celkem 8 motivačních besed k projektu Společně do stratosféry zaměřených nejen na seznámení se se základními aktivitami projektu, činností partnerů projektu, ale zejména na poskytnutí informace o probíhající studentské soutěži.
Na počátek února 2014 jsou na vybraných slovenských školách naplánovány motivační besedy v rámci projektu Společně do stratosféry (SDS). Cílem těchto motivačních besed je především představit základní informace k problematice stratosférických letů, projektu SDS, partnerů projektu a zejména jedinečné možnosti účastnit se studentské soutěže o návrh experimentu, měření či přístroje, který bude v případě výběru porotou na jednom ze dvou studenstkých letů také zrealizován.
Počas maximovej noci meteorického roja Geminidy, v noci z 13. na 14. decembra, môžete aj vy sledovať let stratosferického balóna. Stačí na to jednoduchý fotoaparát, malý ďalekohľad a jasná obloha.
Budeme rádi, pokud se budete společně s námi podílet na jedinečném slovensko-českém experimentu. Držte nám palce a my Vám přejeme jasnou oblohu!
Realizační partneři projektu Společně do stratosféry vyhlašují velmi zajímavou stejnojmennou studentskou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních a vysokých škol.
Cílem soutěže je motivovat mladé lidi k zájmu a aktivní činnosti v rámci přeshraniční spolupráce v oblasti techniky, technologií či vědecké metodiky a postupů. Úspěšné soutěžní návrhy budou realizovány a vyslány na palubě stratosférického balónu na okraj vesmíru. Navíc se budou moci autoři vybraných návrhů přímo zúčastnit startu stratosférického balónu se svým experimentem.
Rozvoj spolupráce mezi českými a slovenskými odborníky, studenty a dalšími zájemci o problematiku v rámci projektu Společně do stratosféry dostane nový rozměr. Na sobotu 30 listopadu 2013 je naplánován první společný let stratosférického balónu s přístroji a experimenty. Jedná se o první ze dvou letů pro ověření použitých technologií a techniky v rámci přeshraničního projektu. Start balónu se uskuteční z areálu Hvězdárny v Partizánskom.
V předposledním týdnu listopadu 2013 se na několika školách v příhraničním regionu uskuteční zajímavá beseda s předsedou Slovenské organizace pro vesmírné aktivity, panem Jakubem Kapušem. Akce pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí v rámci probíhajícího projektu Společně do stratosféry.
Obdobné akce se uskuteční na Slovensku v první polovině přístího roku s českým lektorem. Mimo jiné se žáci a studenti seznámí s připravovanou studentskou soutěží o nejlepší návrhy experimentů, přístrojů či měření ve stratosféře.
První společná akce mezinárodního projektu určená především mladým lidem a zájemcům o problematiku stratosférických letů, výzkumu atmosféry i astronomii se koná ve dnech 11. až 12. října 2013 v areálu HVězdárny v Partizánskom.
Kromě 4 přednášek s besedami je čas věnován zejména diskusím a konzultacím nad technickým řešením experimentů, které jsou připravovány v rámci projektu k otestování technologií a jsou chápány jako příprava pro další dva lety se studentskými experimenty.
Doplněn odkaz na informaci o průběhu akce!