Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Informační aktivitou projektu je mimo jiné i doplnění existujících webových stránek o informace o projektu, pilotní články, údaje získané při pozorováních, ale i motivační snímky ze společných akcí.
Webové stránky budou z daným obsahem funkční i po skončení projektu, což je jednou z podmínek udržitelnost projektu a vzniklých kooperujících sítí. Obsah stránek bude vytvářen zásadně na bázi spolupráce obou stran přeshraničního projektu, a budou v obou řečech, což zase napomůže vzájemnému přibližování a lepšímu porozumění lidí.
Na webových stránkách budou k dispozici elektronické verze všech sborníků, sylabů a metodických materiálů.
Obsahem praktika bude základní souhrn teoretického minima, metodiky pozorování, měření, vyhodnocení a interpretace.
Efektivitu a kvalitu výuky i praktické činnosti zajistí zkušení lektoři ze SR i ČR, a samozřejmě nainstalovaná technika, na které se bude prakticky demonstrovat průběh pozorování se všemi aspekty, včetně nejčastějších chyb. Praktikum bude probíhat v obou řečech, což napomůže lepšímu vzájemnému porozumění, lepší komunikaci, a to především mezi mládeži, kdy česká mládež má se slovenštinou značné problémy
Velmi vhodný způsob praktické činnosti za účasti lidí z obou zemí jsou společné pozorovatelské aktivity – pozorovatelská praktika. Praktická činnost, využívání poznatků, dovedností z praktika, praktický výcvik metodiky, učení základních postupů, principů spolupráce.
Cílem pozorovatelských expedic, po jedné na každé straně, je také vytváření osobních zájmových vztahů a budování základů kooperující sítě na bázi jednotlivců a kooperujících institucí. Jiným, také důležitým aspektem, je pěstování návyků k trpělivé, cílevědomé a pečlivé práci a tolerance nutné pro (mezinárodní) spolupráci.
V rámci expedic se budeme věnovat pozorování zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy pomocí přístrojové techniky, a druhá část se bude věnovat pozorování různých druhů meziplanetární hmoty za použití techniky i bez (například pozorování komet, fotografování, vizuální sledování meteorů, statistické vyhodnocování napozorovaných dat, konverze do mezinárodních datových formátů apod.).
Vyvrcholení celého projektu bude setkání nejen samotných uživatelů projektu a účastníků aktivit, ale i všech dalších zájemců z cílových regionů.
V programu semináře se kromě přehledových referátů pochopitelně objeví i aktuální příspěvky a především shrnutí výsledků a průběhu celého projektu. Věříme, že se otevře diskuse o další možnostech spolupráce v rámci obnovených pozorovatelských sítí.
Na závěr semináře proběhne hodnotící setkání projektových týmů.