Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Informační aktivitou projektu je mimo jiné i doplnění existujících webových stránek o informace o projektu, pilotní články, údaje získané při pozorováních, ale i motivační snímky ze společných akcí.
Webové stránky budou z daným obsahem funkční i po skončení projektu, což je jednou z podmínek udržitelnost projektu a vzniklých kooperujících sítí. Obsah stránek bude vytvářen zásadně na bázi spolupráce obou stran přeshraničního projektu, a budou v obou řečech, což zase napomůže vzájemnému přibližování a lepšímu porozumění lidí.
Na webových stránkách budou k dispozici elektronické verze všech sborníků, sylabů a metodických materiálů.
Obsahem praktika bude základní souhrn teoretického minima, metodiky pozorování, měření, vyhodnocení a interpretace.
Efektivitu a kvalitu výuky i praktické činnosti zajistí zkušení lektoři ze SR i ČR, a samozřejmě nainstalovaná technika, na které se bude prakticky demonstrovat průběh pozorování se všemi aspekty, včetně nejčastějších chyb. Praktikum bude probíhat v obou řečech, což napomůže lepšímu vzájemnému porozumění, lepší komunikaci, a to především mezi mládeži, kdy česká mládež má se slovenštinou značné problémy
Velmi vhodný způsob praktické činnosti za účasti lidí z obou zemí jsou společné pozorovatelské aktivity – pozorovatelská praktika. Praktická činnost, využívání poznatků, dovedností z praktika, praktický výcvik metodiky, učení základních postupů, principů spolupráce.
Cílem pozorovatelských expedic, po jedné na každé straně, je také vytváření osobních zájmových vztahů a budování základů kooperující sítě na bázi jednotlivců a kooperujících institucí. Jiným, také důležitým aspektem, je pěstování návyků k trpělivé, cílevědomé a pečlivé práci a tolerance nutné pro (mezinárodní) spolupráci.
V rámci expedic se budeme věnovat pozorování zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy pomocí přístrojové techniky, a druhá část se bude věnovat pozorování různých druhů meziplanetární hmoty za použití techniky i bez (například pozorování komet, fotografování, vizuální sledování meteorů, statistické vyhodnocování napozorovaných dat, konverze do mezinárodních datových formátů apod.).
Vyvrcholení celého projektu bude setkání nejen samotných uživatelů projektu a účastníků aktivit, ale i všech dalších zájemců z cílových regionů.
V programu semináře se kromě přehledových referátů pochopitelně objeví i aktuální příspěvky a především shrnutí výsledků a průběhu celého projektu. Věříme, že se otevře diskuse o další možnostech spolupráce v rámci obnovených pozorovatelských sítí.
Na závěr semináře proběhne hodnotící setkání projektových týmů.