Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Ve dnech 17. a 18. února 2012 se v hotelu Bečva v Horní Bečvě (ČR) uskutečnil závěrečný workshop v rámci projektu KOSOAP, zaměřeného na odborné pozorovatelské programy v kontextu stávající přeshraniční spolupráce a jejího možného rozvoje, včetně jejich využití pro vzdělávací činnost hvězdáren. Pracovní setkání bylo určeno zájemcům z řad pozorovatelů, studentů a pracovníků hvězdáren, pedagogům a dalším zájemcům ze Slovenska a České republiky.
Hlavním pořadatelem setkání byla Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Akce se uskutečnila v rámci projektu KOSOAP, spolufinancovaného z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013.
Přes nepřízeň počasí a počáteční obavy, že se na místo konání nebudou moci dostavit účastníci ani přednášející, se nakonec vše v dobré obrátilo. Techniku, přednášející i účastníky jsme na místo konání úspěšně dopravili a akce mohla nerušeně proběhnout.
Během workshopu zazněly zvané přednášky věnované širšímu okruhu společných pozorovacích aktivit – pozorování zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, pozorování meteorů či monitorování aktivity Slunce. Neméně zajímavá byla přednáška o historii i současném významu pozorování našeho nejbližšího vesmírného souseda – Měsíce. Díky těmto přednáškám si účastníci akce zpřesnili základní přehled v oborech a mohli se dále věnovat i vybraným detailům či pozorovacím metodám. Velký prostor zaujímaly diskuze a konzultace.
Velmi potěšitelná byla skutečnost, že svou práci prezentovali také studenti a účastníci pozorovatelských workshopů "Pozorujme společně!". Svou odbornou pozorovatelskou činnosi představili rovněž zástupci kolektivů pořádajících hvězdáren. Připomněli nejen společné projekty, ale shrnuli dosavadní výsledky pozorovatelských aktivit. Ty jsou zaměřeny na CCD fotometrii proměnných hvězd a komet, pozorování Slunce a sledování aktivity meteorických rojů pomocí videotechniky.
V průběhu semináře si účastníci mohli prohlédnout a vyzkoušet pozorovatelskou techniku pořízenou v rámci tohoto projektu. K vidění a vyzkoušení byly vědecká CCD kamera, systém na pozorování meteorů a další vybavení. K dispozici bylo množství textových materiálů, které jsme připravili pro výukové a popularizační účely.
Počasí sice neumožnilo provádět ukázková pozorování přivezenou technikou, ale přítomným (obecně všem zájemcům z řad studentů) byla nabídnuta možnost spolupráce s oběma hvězdárnami v rámci pozorovatelských aktivit, a tedy možnost samostatné práce s moderní technikou jako součást činnosti obou hvězdáren.
Astronomická spolupráce hvězdáren ve Valašském Meziříčí a Kysuckom Novom Meste, ale také přeshraniční spolupráce dalších subjektů a jednotlivců, se díky projektu KOSOAP opět posunula na novou vyšší úroveň, která do budoucna oběma partnerům umožní provádět moderní vzdělávací a odbornou činnost.
autor: Jiří Srba