S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Workshop byl věnován pozorování meteorů pomocí videotechniky, tedy jednomu ze stěžejních pozorovacích programů, na který jsme se v rámci projektu KOSOAP zaměřili. Díky tomuto společnému projektu pořídili obě partnerské organizace technické vybavení, které umožní zapojení do celoevropských pozorovacích sítí, ale také popularizaci pozorování meteorů mezi školáky a studenty.
Na úvod semináře představil Ján Mäsiar, ředitel Kysucké hvezdáreně v Kysuckom Novom Meste, svoji část projektových aktivit. Kromě jiného pořídila hvězdárna ve spolupráci s Universitou Komenského v Bratislavě celooblohový CCD videosystém s fotonásobičem určený ke sledování aktivity meteorických rojů. Automatická stanice zprovozněná v areálu místní hvězdárny, bude sloužit jako třetí pozorovací stanoviště slovenské profesionální sítě SVMN (Slovak Video Meteor Network).
Za přeshraničního partnera, Hvězdárnu Valašské Meziříčí, vystoupil Jiří Srba, který účastníky seznámil s projektovými aktivitami na české straně. V oblasti pozorování meteorů byl ve Valašském Meziříčí pořízen malý videosystém založený na CCTV kameře Watec a světelném objektivu, který umožňuje sledování aktivity rojů a zapojení do středoevropské sítě pozorovatelů CEMENT (Central European MEteor NeTwork), která úzce spolupracuje právě se slovenskou profesionální sítí SVMN a dalšími sítěmi v Polsku, Maďarsku a Itálii. Na semináři byly prezentovány první výsledky z druhé poloviny roku 2011.
Seminář byl určen pracovníkům hvězdáren a zájemcům o pozorování, a jeho náplní bylo seznámení s technikou a programem UfoCapture i jeho nástavbami (UfoAnalyzer a UfoOrbit). Lektory byli Juraj Toth (profesionální astronom, Astronomické a geofyzikálne observatórium UK v Modre, koordinátor sítě SVMN) a Roman Piffl (kordinátor sítě CEMENT). Semináře se zúčastnil také Jakub Koukal, koordinátor české části sítě CEMENT.
Během semináře se mohli nováčci seznámit s postupy i technickým a programovým vybavením vhodným pro daný tip pozorování. Pozorovatelé mohli konzultovat své postupy a výsledky. V rámci semináře byl také dohodnout další postup mezinárodní spolupráce při video pozorování meteorů a koordinaci společných kampaní v roce 2012.
autor: Jiří Srba
KOSOAP - workshop videometeory |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |