S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Další z plánovaných akcí v rámci projektu 'Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů' byla věnována proměnným hvězdám. Jejich účel je nejen vzdělávací a odborný, ale jak už napovídá podtitul těchto akcí 'Pozorujme společně!' také rozvoji a upevňování přeshraniční spolupráce především mezi mládeží s obdobnými zájmy.
Astronomie nabízí mnoho možností, jak využít volný čas mladých lidí. I amatérští astronomové dnes mohou za pomoci moderní techniky přispět k rozvoji poznání objektů ve vesmíru. Mezi ně patří i proměnné hvězdy. Od pátku do neděle 4.- 6. listopadu 2011 mělo 17 účastníků zadělávacího soustředění pod názvem 'Proměnné hvězdy a možnosti jejich pozorování a výzkumu' možnost se seznámit s tímto atraktivním oborem pozorovatelské a teoretické astronomie.
Na základní otázku, co jsou to proměnné hvězdy, přednesl svoji prezentaci Bc. Luboš Brát, předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Zájemci měli možnost se seznámit s velkou plejádou různých typů proměnných hvězd na základě jejich fyzikálních vlastností. Podvečerní prezentace 'Možnosti a metody pozorování' se zaměřila na základní otázky, jakým způsobem nastavit dalekohled a rychle najít na obloze námi hledanou hvězdu. K tomuto je potřeba například znalost výpočtu hvězdného času.
Díky příznivému počasí bylo možné si získané vědomosti otestovat na astronomických dalekohledech při nočním praktiku. Sobotní dopolední program se nesl v duchu pátečních přednášek a představil pozorovací program na zdejší hvězdárně. Následně Jaroslav Trnka z hvězdárny ve Slaném seznámil posluchače s technikou záznamu obrazu z dalekohledu pomocí digitálních kamer CCD. Prošla se historie i popis principu, jak kamery fungují a jak astronomové získávají data z těchto obrázků.
Na druhou část praktika byl připraven trenažér pozorování zákrytových dvojhvězd. Zde si účastníci po předchozí průpravě mohli vyzkoušet nanečisto, jak se získává odhad jasnosti proměnné hvězdy. Po řádném tréninku se mohlo vyrazit na ostrou akci k dalekohledu. V centrální kopuli hvězdárny jsme nalezli vhodnou zákrytovou dvojhvězdu v souhvězdí Kefea. Ne všichni pozorovatelé vydrželi celý pozorovací interval od devíti do jedné hodiny ranní, ale každý z účastníků měl možnost se několikrát dostat k okuláru dalekohledu a udělat odhad jasnosti.
V neděli jsme se dostali k poslednímu bodu praktika – zpracování pozorování. Nakonec jsme se rozhodli pro zpracování odhadů z večerního trenažéru, předpokládali jsme lepší výsledky. Což se nakonec potvrdilo, výsledky času určení minima se mezi jednotlivci lišily řádově v minutách, což na první pokus můžeme považovat za úspěch.
I zde se na závěr ukázalo, že by bylo potřeba více času na řádné probrání tématu. Hlavní cíl však byl dosažen – několik studentů mělo možnost se podívat do světa astronomie, poskytnout příležitost k vzájemnému poznání, navázání přeshraniční spolupráce i podnítit další zájem o tuto oblast.
autor: Ladislav Šmelcer
Seminář KOSOAP - proměnné hvězdy |
12345 | Následující »» |