S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
V teoretickej časti sa účastníci dozvedeli základné informácie o fyzike Slnka, vzťahoch Slnko – Zem, dozvedeli sa ako a prečo sa prejavuje slnečná aktivita. Lektormi boli špecialisti v oblasti slnečnej fyziky, skúsení pozorovatelia a zároveň skúsení pracovníci hvezdární s dlhoročnou praxou v oblasti vzdelávania. Študenti sa dozvedeli veľa informácii o Slnku ako našej najbližšej hviezde. Dozvedeli sa o všetkých metódach pozorovania Slnka, ktoré je možné uskutočňovať aj finančne nenáročnou technikou, dostupnou aj amatérom. Naučili sa techniky a metodiku spracovávania pozorovaní Slnka či už vizuálnych, alebo aj fotografických a CCD. Dozvedeli sa niečo o histórii pozorovania Slnka, význame pozorovaní magnetických polí na Slnku, o spektroskopii ako významnej metóde astronomických pozorovaní.
Prekrásne novembrové počasie bolo plne využité na pozorovanie pomocou špeciálnych astronomických ďalekohľadov. Pri klasickom pozorovaní fotosféry Slnka si študenti mohli vyskúšať zakresľovanie detailov slnečných škvŕn, orientáciu Slnka v ďalekohľade pri zakresľovaní objektov slnečnej aktivity na celom disku. Úžasné boli pozorovania cez chromosférický ďalekohľad, vybavený H-alfa a vápnikovým filtrom. Chromosférický ďalekohľad bol použitý pri pozorovaní pomocou CCD kamery. Napozorované dáta si účastníci aj sami spracovali.
Na sústredení s názvom „Slnko, prejavy, slnečnej aktivity a využitie spektroskopie v astrofyzikálnom výskume“ sa zúčastnilo 22 študentov 2 dospelí a žiakov a 4 lektori zo Slovenska a Čiech. Študenti využijú získané vedomosti a praktické zručnosti pri realizácii svojej záujmovej činnosti – astronómii, ale aj pri výkone základných astronomických pozorovaní na hvezdárňach a pri vzdelávaní na školách v rámci fyziky a príbuzných prírodných vied.
Další informace o akci najdete také v rubrice Mediální výstupy.
autor: Ján Mäsiar, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
Seminář KOSOAP - Slunce |
«« Předchozí | 1617181920 | Následující »» |