Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Zajímavé informace o technických parametrech, způsobu práce a především spolupráce, včetně způsobu zpracování a vyhodnocení dat z videosystému na pozorování meteorů bylo publikováno na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí v sekci odborná práce.
Autorem zajímavého článku s názvem Videopozorování meteorů (ve Valašské Meziříčí) je vedoucí odborný pracovník odpovědný za oblast pozorování meziplanetární hmoty a CCD pozorování Jiří Srba.
Článek obsahuje také příklad zpracování vícestaničního pozorování meteorů. Příklad je zpracován společně se záznamu z Kroměříže. Právě v Kroměříži pracuje pan Jakub Koukal, který je v této oblasti jedením z předních odborníků. Proto jsme byli velmi rádi, že nám věnoval svůj čas a předal zkušenosti. Článek bude průběžně aktualizován.
autor: Libor Lenža