S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Chcete se dovědět, jak se projevuje sluneční aktivita? Co lze dostupnými prostředky na Slunci pozorovat? K čemu nám slouží spektroskopie? Chcete navázat partnerství a spolupráci se studenty z opačné strany česko-slovenské hranice? Pokud ano, máte jedinečnou možnost!
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste pořádá sérii vzdělávací soustředění studentů pod názvem Pozorujme společně!.
První vzdělávací soustředění zaměřené na Slunce a využití spektroskopie k astrofyzikálnímu výzkumu se koná ve dnech 11.-13. listopadu 2011. Mimořádná nabídka pro žáky a studenty z České i Slovenské republiky!
Mimořádná nabídka pro žáky a studenty z České i Slovenské republiky! Chcete se dovědět jak a proč se pozorují meteory? Co vše patří do meziplanetární hmoty? Chcete navázat partnerství a spolupráci se studenty z opačné strany česko-slovenské hranice? Pokud ano, máte jedinečnou možnost!
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste pořádá sérii vzdělávací soustředění studentů pod názvem Pozorujme společně!.
První vzdělávací soustředění zaměřené na meziplanetární hmotu, především meteory se koná ve dnech 16.-18. září 2011.
Milí přátelé, spolupracovníci a kolegové, zveme Vás ve dnech 14. – 15. října 2011 na pracovní setkání zaměřené na odbornou pozorovatelskou práci a její využití pro vzdělávací činnost hvězdáren. Setkání jsme připravili ve spolupráci s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste.
Workshop je zaměřen na význam a přínosy odborných pozorovacích programů pro vzdělávací procesy na hvězdárnách, školách apod.
Dne 28. června 2011 se v rámci projektu KOSOAP, který realizují Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Kysucká hvězdáreň v Kysuckom Novom Meste, uskutečnila studijní cesta po vybraných hvězdárnách příhraniční oblasti SR-ČR. Akce byla připravena jednak pro odborné pracovníky hvězdáren, ale také pro učitele či studenty se zájmem o astronomii. Hlavním cílem celé akce bylo seznámit se s rozsahem a zaměřením odborných pozorovatelských programů na jednotlivých hvězdárnách, s technickým vybavením a metodikou či využitím odborných pozorovatelských programů ve vzdělávacím procesu.
ODBORNÉ POZOROVATELSKÉ PROGRAMY NA HVĚZDÁRNÁCH PŘÍHRANIČNÍCH REGIONŮ SR-ČR
Milí kolegové, přátelé, studenti, srdečně Vás společně s realizačním týmem projektu KOSOAP z Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste zveme na studijní cestu po vybraných hvězdárnách příhraniční oblasti SR-ČR. Studijní cesta je určena odborným pracovníkům hvězdáren, pedagogům, ale také studentům s vážným zájmem o problematiku, případně dalším zájemcům.
V úterý 17. května 2011 úderem desáté hodiny dopolední byla slavnostně otevřena specializovaná učebna, která vznikla rekonstrukcí nevyužívaných prostor staré sluneční laboratoře a archivu v objektu odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Slavnostního otevření se mj. zúčastnil náměstek hejtmana Zlínského kraje a radní za kulturu, cestovní ruch a církve pan Jindřich Ondruš.
Po několika měsících práce a díky podpoře OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR Fondu mikroprojektů jsme vybudovali společně s mnoha dodavateli specializovanou učebnu v budově odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí. Slavnostní otevření učebny se uskuteční dne 17. května 2011 za účasti náměstka hejtmana Zlínského kraje pana Jindřicha Ondruše.
Dne 10. května 2011 se uskutečnilo koordinační setkání projektových týmů komplementárních projektů KOSOAP. Setkání se konalo na pracoviště partnera projektu, na půdě Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste. Úkolem setkání bylo především naplánování a časová i prostorová koordinace blížících se akcí projektu. Celkem se setkání účastnilo 7 členů projektových týmů obou partnerů.