Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Milí kolegové,
srdečně Vás zveme na seminář věnovaný astronomii pro neastronomy, který je součástí projektu Astronomie pro všechny, spolufinancovaného z Fondu mikroprojektů Iniciativy Společenství INTEREG IIIA ČR-SR, spravovaného regionem Bílé Karpaty.
Náplní semináře je přiblížit astronomii, matematiku, fyziku a obecně přírodní vědy hlavně z pohledu historického vývoje a jejich přínosu pro společnost. Seminář je určen všem, kteří se o vývoj vědy zajímají a nebo jsou sami aktivními badateli.
Máte-li zájem zúčastnit se a nebo přednést svůj příspěvek k níže uvedeným tématům, kontaktujte Hvězdárnu Valašské Meziříčí do 17. 3. 2008. Navrhovaná témata nejsou závazná, jsou jen inspi-rací.
Kontaktní osoba: Radek Kraus, rkraus@astrovm.cz, tel: 571 611 928.
Akce se koná 28. až 29. března 2008 v prostorách Hvězdárny Valašském Meziříčí, p. o.
Motivační témata – pro inspiraci:
1 – starověká, antická, středověká (arabská, křesťanská), novověká astronomie a astronomové;
2 – významné osobnosti (historické, ale i současníci);
3 – astronomické přístroje (vývoj, používání);
4 – astronomické přístroje (jako součást kulturního dědictví, např. sbírky v muzeích);
5 – vliv astronomie na všední život – měření času;
6 – srovnání současného vědění s některou historickou etapou atd.;
7 – věda jako součást kulturního dědictví.
Dokumenty: přihláška zde, program zde, zpráva z workshopu zde.