Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Hvězdárna Valašské Meziříčí hostila 24. a 25. února 2011 účastníky konference s názvem „Cestovním ruchem ke spolupráci a prosperitě“. Jednalo se o poslední akci projektu Astronomické cestování, spolufinancovaného z Fondu mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013. Partnerem valašskomeziříčské hvězdárny byla při realizaci projektu Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Její pracovníci se konference zúčastnili v hojném počtu.
A nejen oni. Slovenskou stranu zastupoval rovněž Peter Kubica, ředitel odboru kultury a komunikace s veřejností Žilinského samosprávného kraje. Zlínský kraj, který je naším zřizovatelem, zastupovali Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana ZK odpovědný za kulturu, památky, cestovní ruch a komunikaci s církvemi, a Pavel Macura, vedoucí odboru kultury a památkové péče.
Mezi další významné účastníky konference, kteří přispěli do programu svými přednáškami či náměty, patřili například zástupci Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s. (Vladimíra Horáčková), Hvězdárny a planetária Brno (Zuzana Kuljovská), Hvězdárny a planetária VŠB TU Ostrava (Tomáš Gráf), Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste (Ján Mäsiar), Hvězdárny v Partizánskem (Vladimír Mešter) a Hvězdárny Valašské Meziříčí (Libor Lenža).
Náplní konference byla také diskuze a výměna zkušeností a poznatků z oblasti stávajícího využití hvězdáren a jejich nabídek v oblasti cestovního ruchu a potenciálu jejich dalšího rozvoje s důrazem na přeshraniční spolupráci. Diskuze ke každému tématu byla velmi bohatá a věcná, účastníci konference si odnesli nejen náměty na další činnost, ale i tištěné výstupy projektu Astronomické cestování.
Součástí programu totiž byla i prezentace výstupů projektu včetně webové aplikace a panelová diskuse za účasti projektových partnerů, spolupracujících institucí, pozvaných odborníků a dalších osob z oboru.
Cílem konference bylo seznámit všechny zainteresované skupiny osob a subjektů (pracovníky hvězdáren, cestovních agentur a kanceláří, školy, pedagogy, novináře apod.) s výsledky a produkty připravenými v rámci projektu. Především internetové stránky www.astrocesty.eu budou trvalým zdrojem inspirace a pozvánkou k návštěvě významných a zajímavých technických a přírodních lokalit ve Zlínském a Žilinském kraji, ale i v okolních regionech.
Tištěné výstupy byly distribuovány například do informačních center, některých škol a hotelů, rekreačních zařízení apod. Obsahují jakýsi „předkrm“ – první stovku vybraných hvězdáren, pozorovatelen, slunečních hodin, rozhleden, přírodních a technických zajímavostí Zlínského a Žilinského kraje. Hlavním výstupem jsou a budou „živé“ internetové stránky www.astrocesty.eu, v nichž je již téměř 250 zajímavých lokalit. Jejich počet se bude průběžně zvyšovat a tyto internetové stránky by se měly stát nepostradatelným pomocníkem každého turisty, který se rozhodne některý ze spolupracujících krajů navštívit. Při podrobnějším studiu webových stránek zcela určitě zjistí, že k návštěvě všech zajímavostí bude potřebovat několik dnů, možná i týdnů.
Vítejte u nás|!
Další obrázky z konference najdete v naší fotogalerii.
autor: František Martinek