Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Dne 14. března 2013 zavítal na observatoř Paranal v rámci své oficiální návštěvy v Chile dánský korunní princ Frederik se svou manželkou, princeznou Mary. V doprovodu generálního ředitele ESO Tima de Zeeuw měl korunní pár možnost prohlédnout si toto unikátní astronomické zařízení.
Dvojice nově objevených hvězd je třetím nejbližším hvězdným systémem vzhledem ke Slunci. Vzdálenost této dvojice hnědých trpaslíků je 6,5 světelného roku. Nachází se pouze nepatrně dále než druhá nejbližší hvězda od Slunce – Barnardova hvězda – která byla objevena v roce 1916 a od Země je vzdálena 6,0 světelného roku.
Satelitní mapování odhalilo výrazné změny zemského povrchu způsobené zemětřesením. Avšak družice na oběžné dráze kolem Země zatím nikdy nezaznamenaly zvukové vlny těchto otřesů přímo ve vesmíru – tedy až doposud. Mimořádně citlivá gravitační družice Evropské kosmické agentury ESA s názvem GOCE nyní dodala do seznamu takovýchto událostí první úspěch.
Ani tento měsíc se příliš nepolepšil ohledně pěkného počasí, celkem se mi podařilo pozorovat 5 nocí a pořídit 2620 měření. I z těchto málo nocí se dvakrát během pozorování zatáhlo, tudíž nebylo dosaženo očekávaných výsledků. Na oblohu se pomalu nasouvají i jarní souhvězdí, ze zajímavých zákrytových dvojhvězd byly pozorovány BM Ari, GW Cep, IQ Per, V 339 Gem a V 388 Gem.
Na snímku pořízeném sondou Cassini zachycena planeta Venuše lesknoucí se ve slunečním světle. Jako jasný maják proniká její záře skrz prstence obklopující planetu Saturn. Fotografie byla pořízena v listopadu 2012, kdy se sonda Cassini nacházela ve stínu planety a „dívala“ se směrem ke Slunci.
Na základě informací získaných pomocí velkého dalekohledu na V. M. Keck Observatory astronomové Mike Brown a Kevin Hand získali velmi silné důkazy, které potvrzují, že slaná voda z rozsáhlého podpovrchového oceánu na Jupiterově měsíci Europa si opravdu nachází cestu k průniku na povrch.
Dne 4. března 2013 bylo zástupci zakládajících organizací při příležitosti tiskové konference slavnostně podepsáno Memorandum o vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO). Mezi zakládající organizace patří: Česká astronomická společnost, Slovenská astronomická spoločnosť, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – Správa CHKO Beskydy, Štátná ochrana prírody SR – Správa CHKO Kysuce a Lesy České republiky, s. p.