Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Dne 4. března 2013 bylo zástupci zakládajících organizací při příležitosti tiskové konference slavnostně podepsáno Memorandum o vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO). Mezi zakládající organizace patří: Česká astronomická společnost, Slovenská astronomická spoločnosť, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – Správa CHKO Beskydy, Štátná ochrana prírody SR – Správa CHKO Kysuce a Lesy České republiky, s. p.
Tisková konference se konala za účasti více jak 50 účastníků s velmi hojným a reprezentativním zastoupením sdělovacích prostředků. Akce se účastnil i duchovní otec myšlenky Bc. Jan Kondziolka, zástupci výše uvedených organizací, starostové a představitelé obcí a měst, které se v oblasti nacházejí a celá řada hostů. Roli patronky Beskydské oblasti tmavé oblohy přijala meteoroložka Alena Zárybnická.
Tisková konference byla skvěle připravena a navíc organizátorům přálo i počasí. Uvítal nás pozdně zimní či brzce jarní slunečný den s dobrou viditelností, takže se účastníci akce mohli kochat i pohledem na vzdálenou Fatru. To, co bylo vůbec nejlepší, byla skutečnost, že se tam sešla pracovitá a tvořivá skupina lidí, kteří chtějí měnit věci kolem nás k lepšímu, a na rozdíl od mnohých bez ohledu na vlastní prospěch. Děkujeme!
Akce byla podpořena z nadace ThinkBig společnosti Telefonica O2.
Pro dokreslení atmosféry při podpisu Memoranda o vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy připojujeme několik fotografií, které pořídil Martin Mašek, Klub astronomů Liberecka (pro větší verzi klikněte na obrázek).
Z internetových stránek BOTO dále vybíráme:
Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km2. Rozkládá se na území obcí Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Z toho je 7 obcí na české straně a 5 na slovenské. Ve velké většině pak na území spadajícím do CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. Nejvyšším bodem BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.).
Další informace najdete na webové stránce BOTO (http://www.boto.cz/).
autor: Libor Lenža