Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Na obrázku je graf průměrných ročních teplot. Každý bod znázorňuje průměrnou teplotu za daný rok (tj. součet průměrných denních teplot dělený 365 (nebo 366 pro přestupný rok) - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:
Z obrázku je patrné, že rok 2024 byl nejteplejší od doby měření na hvězdárně od roku 1957 - rekordní průměrná roční teplota dosáhla 10,9 °C. Tato hodnota je o 2,1 °C vyšší než dlouhodobý průměr z let 1991 - 2020 (oranžová přerušovaná čára) a o 2,5 °C než dlouhodobý průměr (průměr měření ze všech let).
Je patrný trend růstu teplot (lineární fit - hnědá čára a 11letý klouzavý průměr - zelená křivka).
V následujícím grafu je uvedeno porovnání průměrných měsíčních teplot v roce 2024 s dlouhodobým průměrem - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:
Z obrázku je patrné, že průměrné měsíční teploty v roce 2024 (oranžová křivka) byly kromě listopadu vyšší než dlouhodobý průměr od roku 1957 (modrá křivka), dokonce výrazně, např. únor až o 7,0 °C. Únor i březen byly dokonce rekordní.
autor: Petr Zelený