Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Na obrázku je graf průměrných ročních teplot. Každý bod znázorňuje průměrnou teplotu za daný rok (tj. součet průměrných denních teplot dělený 365 (nebo 366 pro přestupný rok) - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:
Z obrázku je patrné, že rok 2023 byl jedním z nejteplejších čtyř roků (ještě 2014, 2018 a 2019) od doby měření na hvězdárně od roku 1957 - rekordní teplota dosáhla 10,2 °C. Tato hodnota je o 1,5 °C vyšší než dlouhodobý průměr z let 1991 - 2020 (oranžová přerušovaná čára).
Je patrný trend růstu teplot (lineární fit - hnědá čára a 11letý klouzavý průměr - zelená křivka).
Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (https://www.chmi.cz/) se můžeme v tiskové zprávě z 3. 1. 2024 dočíst, že:
"Rok 2023 byl na území ČR teplotně silně nadnormální, průměrná roční teplota vzduchu 9,7 °C byla o 1,4 °C vyšší než normál 1991–2020. Jde tak o vůbec nejteplejší rok zaznamenaný v řadě od roku 1961. Doposud nejteplejším rokem na našem území byl rok 2018 s průměrnou roční teplotou 9,6 °C, následovaly roky 2019 (9,5 °C), 2014 a 2015 (9,4°C)."
Stejný trend tedy můžeme pozorovat jak u dat z naší stanice, tak v celém Česku s tím, že naše maximální hodnoty jsou o 0,5 °C vyšší.
V následujícím grafu je uvedeno porovnání průměrných měsíčních teplot v roce 2023 s dlouhodobým průměrem - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:
Z obrázku je patrné, že průměrné měsíční teploty v roce 2023 (oranžová křivka) byly v 10 měsících vyšší než dlouhodobý průměr od roku 1957 (modrá křivka), někdy až o 4,5 °C (leden). Duben a květen byly chladnější než průměr.
autor: Petr Zelený